Katalin Novak ma inne niż Orban stanowisko wobec Putina. Kim jest pierwsza prezydentka Węgier?

Katalin Novak jest pierwszą kobietą, która objęła stanowisko prezydenta na Węgrzech. W trakcie swojego inauguracyjnego wystąpienia, które odbyło się 14 maja podkreśliła, że Węgry zdecydowanie potępiają agresję Putina wobec Ukrainy. Jest wyraźnym przeciwieństwem Orbana, który przedstawiał zupełnie inne stanowisko. Co jeszcze wiemy o nowej prezydent Węgier?

Katalin Novak była znana Węgrom, ponieważ od lat była współpracowniczką premiera Viktora Orbana. Podczas przemówienia zapowiedziała, że jej pierwsza podróż odbędzie się do Polski oraz podkreśliła, że Węgry sprzeciwiają się wojnie wywołanej przez Putina. - Na zawsze mówimy "nie" wszelkim próbom przywrócenia Związku Sowieckiego - powiedziała.

Andrzej Duda rozpoczął wizytę na Słowacji. Spotkał się z prezydent Zuzaną Czaputową Wojna w Ukrainie. Duda i Czaputowa: Postawa Orbána jest rozczarowująca

Katalin Novak nową głową państwa. Co o niej wiemy?

Prezydentka Węgier urodziła się w 1977 roku w Segedynie. Ukończyła studia ekonomiczne, prawnicze. Swoją naukę kontynuowała również w Paryżu i Los Angeles. W latach 2001-2003 pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - zajmowała się tam polityką europejską. Jej mąż, Istvan Veres, jest z wykształcenia ekonomistą i zajmuje stanowisko dyrektora w węgierskim banku narodowym.

Mają trójkę dzieci. Od 2003 roku do 2010 zajmowała się ich wychowaniem, a następnie powróciła do pracy. Kontynuowała pracę w węgierskim MSZ oraz w Ministerstwie Zasobów Ludzkich, gdzie była odpowiedzialna za politykę rodzinną.

W latach 2017-2021 została wiceprzewodniczącą partii Fidesz, której przewodził Viktor Orban. Odpowiadała wtedy za kontakty z partiami europejskimi. W 2020 roku Katalin Novak była odpowiedzialna za prowadzenie polityki rodzinnej. Przez ponad rok zajmowała to stanowisko - funkcja ta została stworzona dla niej i po niej nikt jej nie objął. W grudniu 2021 roku zakończyła swoje urzędowanie, a już w styczniu zgłoszono jej kandydaturę na prezydenta Węgier.

Dmitrij Miedwiediew Miedwiediew chwali Orbana za opór wobec sankcji

Jak Katalin Novak doszła do władzy?

Katalin Novak została wybrana dzięki większości parlamentarnej. Partia Fidesz, której jest reprezentantką, przegłosowała wybór Novak na stanowisko prezydenta Węgier - na Węgrzech nie ma bowiem wyborów powszechnych. Dotychczasowy prezydent - Janos Ader, nie mógł ubiegać się stanowisko głowy państwa na kolejną kadencję. Funkcja, która będzie sprawować Novak, nie ma zbyt wielu uprawnień, jednak ona sama podkreśliła, w jakim kierunku będzie zmierzać.

- Nie zmieniliśmy się. Nadal jesteśmy tacy sami jak Węgrzy, którzy walczyli o wolność w 1848 r., w 1956 r. i 33 lata temu. Dlaczego więc w tych regionach świata, gdzie kiedyś doceniano naszą odwagę, coraz rzadziej jesteśmy tak postrzegani? - sygnalizowała Novak podczas swojego inauguracyjnego wystąpienia 14 maja, mając na uwadze problemy Węgier wewnątrz UE. Dotyczy to przede wszystkim praworządności i korupcji oraz polityki zagranicznej, która jest daleka od głównego nurtu większości państw UE.

- Nasi rodzice i dziadkowie, przetrwawszy XX wiek, który z perspektywy czasu wydaje się nie do zniesienia, przekazali nam takie cechy, jak poczucie własnej wartości, tolerancja, umiejętność przetrwania i duch walki. Ale nie nauczyli nas, że posiadanie wspaniałego produktu nie wystarczy, aby zapewnić mu sukces na rynku - podkreśliła Novak, mając na uwadze reputację Węgier na arenie międzynarodowej.

Zobacz wideo Gowin: Orban nie jest sojusznikiem Polski ani żadnego demokratycznego państwa
Więcej o: