Wojna w Ukrainie. Turcja gotowa na ewakuację żołnierzy z Azowstalu. "Jest jednak jedna przeszkoda"

Turcja jest gotowa na ewakuację drogą morską rannych ukraińskich żołnierzy z Azowstalu, ale nie uzyskała jeszcze zgody Kremla. Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin powiedział agencji Reutera, że przed dwoma tygodniami propozycję omawiał w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale na akcję nie zgadza się Moskwa.

Mychajło Podolak z kancelarii prezydenta Ukrainy powiedział, że wszelkie negocjacje z Rosyjską Federacją są niezwykle utrudnione. Dodał, że Mariupol i kombinat Azowstal to dla Rosjan kluczowy symbol ukraińskiego oporu.

Zobacz wideo Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Ekspertka: Żaden sąd nie będzie mieć jaj

Turcja proponuje ewakuację Azowstalu drogą morską. "Rosja przeszkodą"

- Dlatego cieszymy się z oferty pośredników, z których najaktywniejsza jest Turcja - zaznaczył. Podkreślił, że jeśli państwo trzecie ewakuuje ludzi, unikną oni nieprzyjemnych procedur. - Jest jednak jedna przeszkoda, która nazywa się Federacja Rosyjska. Rosja nie idzie na żadne ustępstwa, nie przestrzega ustaleń. Aby Moskwa mogła zachować jakąkolwiek reputację, musi zrobić jakiś krok - na przykład pozwolić Turcji lub nam ewakuować ludzi - powiedział Mychajło Podolak.

Siergiej ŁawrowŁawrow znów sieje propagandę. "Zachód wypowiedział nam wojnę hybrydową"

Rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin powiedział agencji Reutera, że propozycja dot. ewakuacji została przedstawiona dwa tygodnie temu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiem i wciąż jest aktualna. - Jeśli można byłoby to zrobić w ten sposób, cieszylibyśmy się z możliwości zrobienia tego. Jesteśmy gotowi do działania - zadeklarował Ibrahim Kalin. - Nasz statek jest gotowy do wypłynięcia i przywiezienia rannych żołnierzy i cywilów do Turcji - dodał rzecznik tureckiego prezydenta.

Jedna z propozycji strony tureckiej zakłada, że ewakuowani z Azowstalu zostaliby przetransportowani do portu w Berdiańsku, a następnie turecki statek przewiózłby ich przez Morze Czarne do Stambułu.

Mariupol w obwodzie donieckim w wyniku serii ataków został niemal całkowicie przejęty przez Rosję. Miejscowe zakłady Azowstal to ostatni punkt oporu, w którym do niedawna ukrywało się wielu cywilów. Od tego czasu kilkakrotnie przeprowadzano ewakuację. Obecnie miejsca bronią żołnierze pułku Azow.

Zniszczony budynek w CharkowieRosjanie wycofują z drugiego największego miasta w Ukrainie. Mer potwierdza

Więcej o: