Nie żyje prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Za jego rządów wzrosła pozycja Dubaju

Szejk Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zmarł w piątek. W sobotę powołano jego następcę. Federalna Rada Najwyższa wybrała na to stanowisko szejka Muhammada ibn Zajid Al Nahajjan'a.

Szejk Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan zmarł w piątek w wieku 73 lat. Po jego śmierci w Zjednoczonych Emiratach Arabskich została wprowadzona 40-dniowa żałoba narodowa.

"ZEA straciły swojego prawego syna i przywódcę, strażnika błogosławionej podróży naszego kraju. Jego pozycja, osiągnięcia, mądrość, hojność i inicjatywy można znaleźć w każdym zakątku naszego państwa - tymi słowami pożegnał przyrodniego brata obecny przywódca Muhammad ibn Zajed an-Nahajan.

Zmarły prezydent w kraju oraz za granicą postrzegany był jako prozachodni reformator. Wśród zasług przypisuje mu się przybliżenie Emiratów do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Za jego rządów ZEA odnotowały szybki wzrost gospodarczy, napędzany eksportem ropy naftowej. W tym czasie wzrosła także pozycja Dubaju jako centrum finansowego, światowego węzła komunikacyjnego i luksusowego miejsca turystycznego.

Wojna w Ukrainie. Zniszczony rosyjski czołg z literą 'Z'Rosjanie nie wykonali rozkazu. Mieli wrzuć granaty do piwnicy z dziećmi

Władca od kilku lat zmagał się z chorobą i już dawno przestał angażować się w codzienne sprawy. Jego brat, książę koronny Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, od dawna był postrzegany jako faktyczny władca.

Muhammad ibn Zajed prezydentem ZEA

Szejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan został prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich - przekazała w sobotę państwowa agencja informacyjna. Na to stanowisko wybrała go Federalna Rada Najwyższa. 

'Niewidzialny' Ukrainiec wydostał się z Mariupola. Razem z psem przeszedł 225 km"Niewidzialny" Ukrainiec wydostał się z psem Mariupola. Przeszedł 225 km

Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan ma 61 lat. Dotychczas był przewodniczącym Rady Wykonawczej emiratu Abu Zabi.

Więcej o: