Ołena Zełenska: W Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. Jakże poszczęściło się z Polską!

Pierwsza dama Ukrainy skomentowała na Facebooku wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Ołena Zełenska zauważyła, że ponad 200 tys. dzieci uczy się już w szkołach w Polsce. "To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała.

W piątek 13 maja na Facebooku pierwszej damy Ukrainy pojawił się wpis dotyczący pomocy ukraińskim uchodźcom. Ołena Zełenska opisała też rozmowę z Agatą Kornhauser-Dudą i podziękowała za przyjęcie Ukraińców oraz zapewnienie im opieki, prawa do leczenia i edukacji.

Zobacz wideo

Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska podziękowała Polakom za pomoc uchodźcom

"Polska nie tylko przyjęła najwięcej naszych uchodźców (ponad 3 miliony, to jakby przyjechały trzy miasta), ale też przyznała im prawo do leczenia i edukacji. W szkołach polskich jest już ponad 200 tysięcy naszych uczniów" - napisała Ołena Zełenska. Pierwsza dama Ukrainy przypomniała także, że dzięki współpracy z Polską udało się przetransportować za granicę ukraińskie dzieci cierpiące na schorzenia onkologiczne.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Ukraińskie służby przenoszą ciała poległych Rosjan do wagonów-chłodniUkraina chce zwrócić Rosji poległych żołnierzy. Setki ciał w chłodniach

Zełenska napisała również, że odbyła rozmowę z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą  na temat współpracy w zakresie programu pomocy psychologicznej dla obywateli Ukrainy. "Z powodu agresji rosyjskiej Ukraińcy, mali i dorośli, odczuwają prawdziwy lęk i aby przezwyciężyć traumę, potrzebne są nam najlepsze światowe praktyki psychologiczne. Zapraszam wszystkie pierwsze damy, by dzieliły się doświadczeniem swoich krajów" - napisała Zełenska.

Pierwsza dama Ukrainy podziękowała Polsce za dotychczas okazaną pomoc - prawo do leczenia, pomoc humanitarną i prawo do edukacji dla 200 tys. ukraińskich dzieci, które uczą się w szkołach w Polsce. Wspomniała też o 2500 dzieciach urodzonych przez Ukrainki w naszym kraju.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

"W Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską!" - napisała Zełenska. "Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - dodała na koniec.  

Rosja. Siergiej Szojgu i Władimir Putin podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w MoskwieByły dowódca bojówek: Oskarżam Szojgu o kryminalne zaniedbania

Więcej o: