MSW Ukrainy: Rozpoczęła się trzecia faza rosyjskiej agresji

Rozpoczęła się "trzecia faza" rosyjskiej wojny w Ukrainie - powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw. W codziennym oświadczeniu Sztab Generalny Ukrainy donosi, że celem Rosji jest teraz zdobycie całkowitej kontroli nad wschodem kraju.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Wiktor Andrusiw przekazał, że wojna w Ukrainie weszła w trzecią fazę. Jak przekazał, pierwszym planem Rosji była próba zdobycia całej Ukrainy. Gdy ten plan się nie powiódł, próbowano okrążyć Siły Obronne Ukrainy na wschodzie kraju. "Trzecia faza wojny to utrzymanie kontroli nad zdobytą ziemią" - czytamy na stronie Ukrinform.

Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Cel Rosji: Uzyskanie kontroli nad wschodem kraju

Z kolei Sztab Generalny Ukrainy precyzuje tę wypowiedź, tłumacząc, że głównym celem Rosjan jest uzyskanie całkowitej kontroli nad ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim, a także zbudowanie tam korytarza lądowego z anektowanym Krymem.

W obwodzie ługańskim w Donbasie Rosja intensywnie szturmuje ukraińskie pozycje - poinformował szef obwodu Serhij Hajdaj. Jak dodał, Rosjanie kolejny dzień bezskutecznie próbują też sforsować rzekę Doniec.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzeliwali z artylerii infrastrukturę cywilną i wojskową w rejonie miejscowości: Dowheńke, Dołyna i Husariwka. Wojska rosyjskie usiłują też "poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonach miejscowości: Komyszuwacha, Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Kostiantyniwka i Pobieda" - czytamy w komunikacie.

Celem "masowych ostrzałów artyleryjskich i uderzeń lotniczych" nadal są zakłady Azowstal w Mariupolu.

Rosyjskie okręty podwodne opuściły SewastopolRadio Swoboda: Wszystkie okręty podwodne wypłynęły ze Sewastopola

Rosjanie próbują utworzyć most na rzece Doniec

Rosjanie starają się też po raz kolejny utworzyć most pontonowy przez rzekę Doniec w okolicach Biłohoriwki. Próby zbudowania przeprawy są wciąż udaremniane przez ukraińską armię. Według jego słów, ukraińska armia zniszczyła tam ponad 70 rosyjskich pojazdów wojskowych. Mimo tego Rosjanie wciąż próbują tam budować przeprawy pontonowe.

Szef obwodu poinformował, że Rosjanie, nie mogąc przełamać ukraińskiej obrony, ostrzeliwują za pomocą artylerii i lotnictwa szereg miejscowości, wiele z nich jest zniszczonych niemal doszczętnie. Wróg atakuje przede wszystkim obiekty cywilne. 

Władimir PutinPutin uważa, że "NATO to wielki blef" i "nikt nie będzie walczył za Polskę"

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27 200 rosyjskich żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27 tysięcy 200 rosyjskich żołnierzy - poinformował ukraiński sztab generalny. Od 24 lutego Rosjanie stracili 2934 pojazdy opancerzone, 1218 czołgów, 200 samolotów i 163 helikoptery.

Ukraińscy żołnierze zniszczyli też 551 rosyjskich systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 88 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 95 rosyjskich pocisków rakietowych i 411 bezzałogowych statków powietrznych. Zatopili 13 okrętów wojennych i zniszczyli 2059 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

Więcej o: