Korea Północna. Nie było wcale, już jest 21 ofiar koronawirusa. Kim Dzong Un mówi o "niepokoju"

Korea Północna zmaga się z pierwszą oficjalnie potwierdzoną falą koronawirusa. Jak podaje agencja Reutera, z powodu COVID-19 w kraju zmarło już 21 osób. - Rozprzestrzenianie się szkodliwej epidemii spowodowało największy niepokój w naszym kraju od początku jego istnienia - powiedział Kim Dzong Un cytowany przez państwową agencję.

W czwartek Korea Północna oficjalnie potwierdziła pierwsze przypadki koronawirusa na swoim terytorium. Państwowe media poinformowały, że w Pjongczangu wykryto zakażenia wariantem wirusa Omikron o nazwie BA.2. "Wykryliśmy lukę w naszym froncie walki z pandemią, który był szczelny przez ostatnie dwa lata i trzy miesiące poczynając od lutego 2020 roku" - podały państwowe media.

Zobacz wideo Tak wyglądał powrót Rosjan z Korei Północnej. Dzieci i bagaże na pokład, a potem jazda po szynach

W ciągu dwóch dni już 187 tys. osób zostało umieszczonych w izolacji. 12 maja w całym kraju zakażonych było około 18 tysięcy osób. Jak podaje agencja Reutera, do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 21 osób - a jeszcze w czwartek nie było mowy o żadnych ofiarach śmiertelnych.

Więcej najnowszych informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak pisze Reuters, biorąc pod uwagę ograniczone możliwości testowania w Korei Północnej, liczby te  prawdopodobnie stanowią ułamek wszystkich przypadków, a zgonów mogą być tysiące.

Władimir PutinPutin uważa, że "NATO to wielki blef" i "nikt nie będzie walczył za Polskę"

Podczas spotkania Partii Pracy Korei miały pojawić się informacje o 280 tys. leczonych z powodu koronawirusa i 27 zgonach udokumentowanych od kwietnia.

- Rozprzestrzenianie się szkodliwej epidemii spowodowało największy niepokój w naszym kraju od początku jego istnienia - powiedział Kim Dzong Un, cytowany przez państwową północnokoreańską agencję informacyjną.

Kim Dzong Un zwołuje nadzwyczajne posiedzenie biura politycznego

Przywódca Korei Północnej zwołał nadzwyczajne posiedzenie biura politycznego, na którym przedyskutowano dotychczasowe zakażenia oraz sposoby jak najskuteczniejszego zwalczania epidemii - poinformowała KCNA. Kim Dzong Un miał wezwać do jak najszybszego wyeliminowania choroby. Zalecił też ścisłe kontrole na granicach oraz izolację w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

Ukraina, północ Charkowa. Ukraińskie pojazdy wojskowe przejeżdżają obok pozostałości rosyjskiego czołgu. Zdjęcie z 13 maja 2022Amerykański think tank: Ukraina wygrywa bitwę pod Charkowem

Na początku 2020 roku, w celu uchronienia się przed pandemią, Korea Północna zamknęła swoje granice. Zdaniem ekspertów, system opieki zdrowotnej w reżimie Kim Dzong Una miałby wielkie trudności z uporaniem się z epidemią wirusa. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, do końca 2020 roku Korea Północna wykonała ponad 13 tysięcy testów na koronawirusa i wszystkie dały wynik negatywny. Kraj odrzucał do tej pory wszystkie oferty szczepionek od Światowej Organizacji Zdrowia, Chin i Rosji.

Więcej o: