Ukraina chce zwrócić Rosji poległych żołnierzy. Setki ciał Rosjan w wagonach-chłodniach

Zgodnie z wymogami międzynarodowego prawa, Ukraina chce zwrócić Rosji ciała poległych żołnierzy, którzy zginęli w ataku na Ukrainę. Setki ciał Rosjan zostało umieszczonych w wagonach-chłodniach. Są to wojskowi, którzy zginęli w okolicach Kijowa i Czernihowa.

Informacje o ciałach Rosjan w wagonach-chłodniach podała agencja Reuters w odniesieniu do rozmowy z szefem departamentu współpracy wojskowej Ukrainy Wołodymyrem Lamzinem. Polityk przekazał, że ukraińskie władze w piątek 13 maja załadowały do chłodni ciała rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk w rejonie Kijowa i Czernihowa. 

Zobacz wideo

Ukraińskie służby są gotowe oddać okupantowi ciała poległych Rosjan 

- Zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, które są przez Ukrainę ściśle przestrzegane, po zakończeniu aktywnej fazy konfliktu strony muszą zwrócić ciała żołnierzy innego kraju. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi - powiedział agencji Wołodymyr Lamzin.

Jak przekazał polityk, w różnych regionach Ukrainy znajduje się kilka pociągów, w których składowane są ciała rosyjskich żołnierzy. W pociągu, który został zarejestrowany przez dziennikarzy na obrzeżach Kijowa widać składy, w których znajduje się kilkaset zwłok rosyjskich żołnierzy.

Władimir Putin Putin uważa, że "NATO to wielki blef" i "nikt nie będzie walczył za Polskę"

Lamzin zauważył, że większość z ciał została przywieziona z obwodu kijowskiego, ale są też zwłoki Rosjan przetransportowane z obwodu czernihowskiego i kilku innych regionów.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Rustam Muradov podczas odebrania nagrody z rąk Władimira Putina Rosja tłumi bunty wśród żołnierzy. "Dowódców rozebrał, ręce związał"

80. dzień wojny w Ukrainie - raport Sztabu Generalnego

Ukraiński Sztab Generalny przekazał w sobotę 14 maja zaktualizowane dane dotyczące strat Rosji w wojnie. W Ukrainie zginęło lub zaginęło 27 200 rosyjskich żołnierzy, co stanowi wzrost o 300 w porównaniu z danymi z piątku. W ciągu doby Ukraińcom udało się zlikwidować 13 czołgów, a straty okupanta w tym obszarze wynoszą już 1218 czołgów. Od początku wojny w Ukrainie Rosja straciła: 

  • 2 934 bojowe wozy opancerzone,
  • 551 systemów artyleryjskich,
  • 195 systemów MLRS (opancerzonych, gąsienicowych, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet),
  • 88 środków obrony przeciwlotniczej,
  • 200 samolotów,
  • 163 śmigłowce, 
  • 411 dronów,
  • 95 pocisków manewrujących,
  • 13 statków,
  • 2059 cystern.

Największe straty wroga ostatniego dnia zaobserwowano na kierunkach słowiańskim i bachmutskim.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: