Radio Swoboda: Wszystkie rosyjskie okręty podwodne wypłynęły ze Sewastopola

Radio Swoboda poinformowało, że wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola. Na potwierdzenie tych informacji media opublikowały zdjęcie pustej północnej zatoki portu, gdzie zwykle cumują jednostki. Okręty są wyposażone w miny i torpedy, a niektóre posiadają także pociski manewrujące Kalibr.

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola - podaje The Kyiv Independent, powołując się na piątkowe informacje korespondenta Radia Swoboda. Na potwierdzenie tych informacji stacja opublikowała zdjęcie pustej północnej zatoki portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne.

Rosyjskie okręty podwodne: miny, torpedy, pociski Kalibr

W składzie Floty Czarnomorskiej jest sześć okrętów podwodnych projektu Warszawianka. W skład załogi takiej jednostki wchodzą 52 osoby. Okręty są wyposażone w miny i torpedy, a niektóre posiadają także pociski manewrujące Kalibr, które mogą służyć do atakowania celów morskich lub naziemnych.

Podobne informacje podała wcześniej agencja UNIAN. Z informacji agencji wynikało, że Rosja wyprowadziła z Sewastopola na Morze Czarne niemal wszystkie okręty wyposażone w broń rakietową.

W codziennym raporcie Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie ostrzeliwują z terytorium Rosji obiekty w obwodzie sumskim i dokonały ataku lotniczego na miejscowość Towstodubowe. Utrzymuje się także ryzyko ataków rakietowo-bombowych z terytorium Białorusi na cele na terytorium Ukrainy.

Amerykański think tank: Ukraina prawdopodobnie wygrała bitwę pod Charkowem

Amerykański Instytut Studiów Wojennych, który analizuje sytuację w Ukrainie, ocenił, że Rosjanie prawdopodobnie wycofują się spod Charkowa. "Siły ukraińskie uniemożliwiły wrogowi otoczenie miasta, a następnie wypędziły go poza obrzeża" - czytamy na stronie Instytutu.

Władimir PutinAbsurdalna propozycja Dumy. Chce "postawić Polskę w kolejce do denazyfikacji"

Zdaniem badaczy, dla Rosji priorytetowe jest teraz wycofanie żołnierzy spod Charkowa. Siły ukraińskie skupią się z kolei na zakłóceniu komunikacji wroga i próbach odzyskania kontroli nad Izium i jego obrzeżami. Do tej pory to miasto i jego przedmieścia były miejscem największej koncentracji rosyjskich wojsk. Jak podkreśla amerykański instytut, Rosjanie prawdopodobnie także tam zrezygnowali z dalszych prób natarcia.

Intensywne walki toczą się obecnie w obwodzie ługańskim w Donbasie, gdzie Rosja intensywnie szturmuje ukraińskie pozycje. Rosjanie kolejny dzień bezskutecznie próbują też sforsować rzekę Doniec. Trwają rosyjskie szturmy Rubiżnego, Hirskiego i okolic Siewierodoniecka.

Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy i Iryna Wenediktowa, prokuratorka generalnaKobiety wojny w Ukrainie. "Jak ona zapier**** z tymi korytarzami"

Więcej o: