Osetia Południowa zostanie przyłączona do Rosji? Przywódca pseudorepubliki ogłosił referendum

W Osetii Południowej - nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republice na terytorium Gruzji - odbędzie się referendum w sprawie jej przyłączenia do Rosji. Dekret w tej sprawie podpisał jej przywódca Anatolij Bibiłow.
Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Referendum ma się odbyć 17 lipca. Odpowiedni dekret został opublikowany w piątek na stronie internetowej przywódcy Osetii Południowej. "Kierując się historycznym pragnieniem ludności Republiki Południowej Osetii zjednoczenia z Rosją (...) Anatolij Bibiłow podpisał dziś dekret o przeprowadzeniu referendum" - poinformowano. "Czy popierasz zjednoczenie Republiki Osetii Południowej i Rosji?" - takie pytanie ma zostać zadane podczas lipcowego referendum.

Jak przypomina rosyjska agencja informacyjna TASS, już w marcu Bibiłow ogłosił, że Osetia Południowa podejmie kroki prawne w celu przystąpienia do Federacji Rosyjskiej. - Wierzę, że zjednoczenie z Rosją jest naszym celem strategicznym. To nasza droga, aspiracja mieszkańców - mówił wówczas.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w UkrainieUkraina. Prokuratura Generalna: 41 rosyjskich żołnierzy odpowie przed sądem

Osetia Południowa zostanie przyłączona do Rosji?

Osetia Południowa ogłosiła niepodległość w 1992 roku. Gdy w 2008 roku doszło do starć gruzińskiej armii z prorosyjską milicją z Osetii Południowej, rosyjskie wojska zaatakowały Gruzję. Rosja uznała następnie niepodległość republiki.

Gruzińskie władze, które uznają ten region za okupowany przez Rosjan, podkreśliły, że plany przeprowadzenia referendum w sprawie przyłączenia republiki do Rosji są niemożliwe do przyjęcia.

Władimir PutinAbsurdalna propozycja Dumy. Chce "postawić Polskę w kolejce do denazyfikacji"

Więcej o: