Rosja. Słynna choroba Putina to rak krwi? Tak twierdzi ponoć jeden z oligarchów. New Lines: Mamy nagranie

Portal New Lines twierdzi, że ma nagranie, na którym pewien oligarcha mówi, iż Władimir Putin choruje na raka krwi. Co więcej, szefostwo FSB miało wysłać w tej sprawie tajną notatkę do swoich regionalnych dyrektorów. Nakazano im ponoć stłumić pogłoski o słabym stanie zdrowia prezydenta - podał Christo Grozev, dziennikarz śledczy związany z serwisem Bellingcat.

Na temat stanu zdrowia Władimira Putina spekulowano od lat, ale szczególnie nasiliło się to po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaczęły pojawiać się kolejne sugestie, jakoby prezydent Rosji zmagał się z chorobą Parkinsona i/lub jakimś nowotworem.

Oligarcha miał powiedzieć, że Putin choruje na raka krwi, a FSB próbowało stłumić plotki

Teraz amerykański portal New Lines informuje, że dotarł do nagrania, w którym pewien bliski Kremlowi oligarcha opisuje Putina jako "poważnie chorego na raka krwi". Materiał nie wyjaśnia jednak, o którą odmianę nowotworu krwi chodzi.

Serwis twierdzi jednocześnie, że centrala FSB rozesłała w tej sprawie "ściśle tajną notatkę" do wszystkich dyrektorów regionalnych. - Poinstruowano ich, aby nie ufali pogłoskom o nieuleczalnej chorobie prezydenta - powiedział Christo Grozev ze śledczego serwisu Bellingcat.

Dyrektorzy mieli też dostać polecenie, aby tłumić wszelkie plotki na temat rzekomo słabego zdrowia Putina, ale próby te przyniosły odwrotny skutek: większość oficerów FSB uwierzyła ponoć, że prezydent rzeczywiście cierpi na poważną chorobę.

Endokrynolog z Oksfordu: Twarz Putina spuchła po terapii sterydami. "To może być zespół Cushinga"

New Lines zwraca uwagę na "niezgrabny" chód Władimira Putina, a także jego opuchniętą twarz. Zgrubienie miałoby dowodzić, że dyktator jest w trakcie leczenia sterydami. - Putin zawsze był bardzo wysportowany i szczupły, ale ostatnio jego twarz i szyja stały się nieco grubsze. To tzw. wygląd cushingoidalny, związany z nadmiarem hormonów sterydowych - ocenia Ashley Grossman, profesor endokrynologii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Portal podkreśla, że doniesienia o raku Putina są bardzo trudne do zweryfikowania. Dodaje, że osoby, którym zależy na obaleniu dyktatora, mogą mieć interes w rozpowszechnianiu podobnych informacji.

Zobacz wideo Putin nie odpowie za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Ekspertka: Żaden sąd nie będzie mieć jaj

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: