Brytyjczycy nakładają sankcje na rodzinę i przyjaciół Putina. Na liście kochanka i była żona

Alina Kabajewa, określana przez media jako partnerka prezydenta Rosji Władimira Putina, oraz była pierwsza dama Ludmiła Oczerietna trafiły na nową listę osób objętych sankcjami przez Wielką Brytanię. Brytyjczycy podkreślają, że chcą uderzyć w osoby, które "finansują wystawny styl życia Putina".

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ogłosiła w piątek nowe sankcje, tym razem wymierzone przeciwko rodzinie i przyjaciołom prezydenta Rosji Władimira Putina. Resort wskazał, że chodzi o ludzi, których Putin "nagradza stanowiskami państwowymi i bogactwem w zamian za ich dozgonną lojalność".

Z oficjalnych rejestrów wynika, że Putin jest właścicielem małego mieszkania w Petersburgu, dwóch samochodów z lat 50., przyczepy i garażu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"W rzeczywistości Putin opiera się na swojej sieci złożonej z rodziny, przyjaciół z dzieciństwa i wybranej elicie, która skorzystała z jego rządów, a tym samym wspiera jego styl życia. Ich nagrodą jest wpływ na sprawy państwa rosyjskiego, który wykracza daleko poza ich formalne stanowiska" - przekazał brytyjski resort.

- Odsłaniamy i atakujemy podejrzaną sieć wspierającą luksusowy styl życia Putina - komentowała Liz Truss.

Sankcje nałożono m.in. na 39-letnią Alinę Kabajewę, która według nieoficjalnych doniesień była (lub wciąż jest) partnerką Putina. Kabajewa, w przeszłości gimnastyczka artystyczna, jest obecnie prezeską zarządu National Media Group, jednej z największych prywatnych rosyjskich firm medialnych.

Sankcjami objęto też Annę Zaceplinę, babcię Aliny Kabajewej i współpracowniczkę rosyjskiego miliardera Giennadija Timczenki (objęto go sankcjami w lutym 2022 r.). Zaceplina miała otrzymać od Timczenki luksusowe mieszkanie w Moskwie.

Na listę trafiła również Ludmiła Oczerietna, była pierwsza dama Rosji i była żona Putina. "Od chwili rozwodu z Putinem w 2014 roku Oczerietna korzystała z preferencyjnych relacji biznesowych z podmiotami państwowymi" - czytamy.

Zobacz wideo Największy lęk Putina. Ekspert: Właśnie dlatego od zawsze bał się rewolucji

Wielka Brytania. Nowe sankcje

Sankcje dotkną również krewnych prezydenta Rosji: Igora Putina (dyrektor Międzynarodowego Portu Morskiego Pieczenga), Michaiła Putina (wiceprezes Sogazu i wiceprezes Gazpromu), Romana Putina (właściciel firmy Putin Consulting) i Michaiła Szlomowa (udziałowca jednego z rosyjskich banków)

Na liście są też przyjaciel Putina Aleksander Plechow, dyrektor wykonawczy w Banku Rossija Michaił Kliszyn, Władimir Kolbin (syn przyjaciela prezydenta Rosji z dzieciństwa), Jurij Szałamow (prezes Gazfondu, członek rady dyrektorów Gazprombanku) i Wiktor Chmarin (działa w rosyjskim sektorze energetycznym).

Od początku inwazji Brytyjczycy nałożyli sankcje na ponad 1000 osób i 100 podmiotów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: