79. doba wojny w Ukrainie. Trwają ataki Rosjan w Donbasie. Najeźdźcy kradną zboże

Rosjanie szturmują pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Jak czytamy w piątkowym porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego, Ukraińcy odpierają ataki wroga. Rosyjska armia ostrzeliwuje ukraińskie pozycje na południu kraju, koncentruje też swoje siły na terytoriach graniczących z Ukrainą od strony północnej.

W Donbasie Rosjanie chcą ustanowić pełną kontrolę nad Rubiżnym. W kierunku Bachmutu bezskutecznie szturmowali w okolicach Komyszuwacha i Orichowe. Prowadzili też atak w kierunku Marjinki.

W obwodach donieckim i ługańskim, jak informuje rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniej doby odparto 18 ataków wroga. Zniszczono 13 czołgów, 8 systemów artyleryjskich i 27 transporterów opancerzonych. Wróg, jak poinformował rzecznik Sztabu, poniósł też straty na innych kierunkach.

W obwodzie charkowskim Rosjanie nie prowadzili szturmu. Blokowali ruch sił ukraińskich w rejonie miejscowości Wesełe. W okolicach Iziumu rosyjskie wojsko przegrupowuje swoje siły.

Zobacz wideo Największy lęk Putina. Ekspert: Właśnie dlatego od zawsze bał się rewolucji

Wojna w Ukrainie

W Mariupolu Rosjanie atakują zakłady Azowstal. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że prowadzone są starania, aby wydostać stamtąd najciężej rannych ukraińskich żołnierzy.

"W warunkach całkowitego okrążenia, pomimo skrajnie trudnej sytuacji, braku amunicji i dużej liczby rannych - bojownicy Pułku Azowskiego nadal wypierają przeciwnika z wcześniej zdobytych pozycji na terenie zakładu" - przekazał pułk w czwartkowym wieczornym komunikacie.

Nagranie z AzowstaluPułk Azow publikuje nagranie z Azowstalu "Nadal wypieramy przeciwnika"

Na południu kraju, wzdłuż granic obwodu chersońskiego Rosjanie prowadził ostrzał z artylerii niemal na całej linii frontu. W rosyjskim obwodzie briańskim Rosjanie, według informacji Sztabu Generalnego, przerzucają dodatkowe siły artylerii, aby ostrzeliwać przygraniczne miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.

Kułeba: Rosjanie kradną zboże

Według informacji przekazanych przesz szefa ukraińskiego resortu dyplomacji Dmytra Kułebę, Rosjanie z okupowanych terenów Ukrainy ukradli już pół miliona ton ziarna. Wywożą je drogą morską m.in. do Syrii. Wartość zrabowanego zboża według ukraińskich władz to ponad 100 milionów dolarów.

Dmytro Kułeba zaznaczył, że wcześniej ukraińscy dyplomaci zapobiegli zakupom kradzionego ukraińskiego zboża przez Egipt i Libię. Jak dodał, wszystkie podmioty zamieszane w nielegalny obrót ukraińską produkcją rolną popełniają przestępstwo i będą za nie ukarane. Rosjanie w wyniku działań wojennych prowadzonych od 24 lutego zajęli m.in. obwód chersoński na południu kraju, tam oprócz uprawy zbóż rozwinięta jest produkcja owoców i warzyw.

Tymczasem Rosjanie sprzeciwiający się wojnie w Ukrainie nie przestają wychodzić na ulice. Jak podaje niezależny portal OWD-info, uczestnicy pikiet i happeningów są zatrzymywani i przewożeni do komisariatów.

W ciągu minionej doby antywojenne akcje odbyły się między innymi w Moskwie, Petersburgu, Wołgogradzie i podmoskiewskim Odyncowie. W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka coraz więcej osób w Rosji sprzeciwia się polityce Kremla, ale nie wychodzą na ulicę w obawie przed represjami.

***

Licytuj trzy wyjątkowe znaczki!

Wspólna inicjatywa Gazeta.pl, Ukrayina.pl, Fundacji PCPM i Allegro Charytatywni. Karetki i sprzęt medyczny trafią do Ukrainy tam, gdzie będą najbardziej potrzebne.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: