Pułk Azow o sytuacji w Azowstalu: "Nadal wypieramy przeciwnika". Jest nagranie

W Mariupolu Rosjanie wciąż atakują zakłady Azowstal. Pułk Azow podkreślił w czwartkowym komunikacie, że walka trwa. "W warunkach całkowitego okrążenia, pomimo skrajnie trudnej sytuacji, braku amunicji i dużej liczby rannych - bojownicy Pułku Azowskiego nadal wypierają przeciwnika z wcześniej zdobytych pozycji na terenie zakładu" - czytamy.

Gigantyczny kompleks hutniczy Azowstal to ostatnie miejsce w Mariupolu, gdzie bronią się ukraińscy żołnierze. Rosjanie systematyczne ostrzeliwują teren, a w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że zdołali dostać się do środka.

W schronach nie ma leków ani środków opatrunkowych dla rannych osób. Brakuje jedzenia ani picia. Miejscowe władze informują, że w podziemiach huty jest około tysiąca żołnierzy oraz setka cywilów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"W warunkach całkowitego okrążenia, pomimo skrajnie trudnej sytuacji, braku amunicji i dużej liczby rannych - bojownicy Pułku Azowskiego nadal wypierają przeciwnika z wcześniej zdobytych pozycji na terenie zakładu" - przekazali członkowie pułku w czwartkowym wieczornym komunikacie.

Jak dodali, "obrońcy Mariupola szturmują pozycje wroga, czynią to, co niemożliwe, pomimo ciągłego użycia przez wroga samolotów, marynarki i artylerii, czołgów i innej broni".

 

"Mimo wszystko trwa walka naszych żołnierzy o Ukrainę i o zachowanie życia ludzi" - czytamy.

W oblężonej od tygodni fabryce Azowstal znajdują się setki ukraińskich wojskowych. Kilkuset jest rannych. Rosjanie nieustannie bombardują i szturmują teren huty.

Zobacz wideo Największy lęk Putina. Ekspert: Właśnie dlatego od zawsze bał się rewolucji

Wojna w Ukrainie

Rosjanie wciąż szturmują pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Jak czytamy w piątkowym porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego, Ukraińcy odpierają ataki wroga. Rosyjska armia ostrzeliwuje ukraińskie pozycje na południu kraju, koncentruje też swoje siły na terytoriach graniczących z Ukrainą od strony północnej.

W Donbasie Rosjanie chcą ustanowić pełną kontrolę nad Rubiżnym. W kierunku Bachmutu bezskutecznie szturmowali w okolicach Komyszuwacha i Orichowe. Prowadzili też atak w kierunku Marjinki. W obwodach donieckim i ługańskim, jak informuje rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniej doby odparto 18 ataków wroga. Zniszczono 13 czołgów, 8 systemów artyleryjskich i 27 transporterów opancerzonych. Wróg, jak poinformował rzecznik Sztabu, poniósł też straty na innych kierunkach.

W obwodzie charkowskim Rosjanie nie prowadzili szturmu. Blokowali ruch sił ukraińskich w rejonie miejscowości Wesełe. W okolicach Iziumu rosyjskie wojsko przegrupowuje swoje siły. W Mariupolu Rosjanie atakują zakłady Azowstal. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że prowadzone są starania, aby wydostać stamtąd najciężej rannych ukraińskich żołnierzy.

Na południu kraju, wzdłuż granic obwodu chersońskiego Rosjanie prowadził ostrzał z artylerii niemal na całej linii frontu. W rosyjskim obwodzie briańskim Rosjanie, według informacji Sztabu Generalnego, przerzucają dodatkowe siły artylerii, aby ostrzeliwać przygraniczne miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: