Rada Praw Człowieka ONZ chce śledztwa w sprawie zbrodni Rosji w Ukrainie. Przeciwko dwa kraje

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła w czwartek rezolucję w sprawie wszczęcia śledztwa dotyczącego zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie m.in. w okolicach Kijowa. Za dochodzeniem były 33 państwa, przeciwko zagłosowały jedynie Chiny i Erytrea.

Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za dochodzeniem w sprawie doniesień o łamaniu praw człowieka przez Rosję w Ukrainie. Rezolucję przyjęto zdecydowaną większością (33 kraje za, 12 wstrzymało się od głosu, 2 przeciw). Wśród państw, które poparły rezolucję była m.in. Polska. 

W dokumencie organ ONZ wzywa utworzoną komisję do "przeprowadzenia kompletnego i niezależnego specjalnego dochodzenia w sprawie wydarzeń na obszarach obwodów kijowskiego, czernihowskiego, charkowskiego i sumskiego" w trakcie rosyjskiej okupacji tych terytoriów w lutym i marcu.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na głównej stronie Gazeta.pl

- Obszary, które znajdowały się pod rosyjską okupacją pod koniec lutego i marca, doświadczyły najbardziej makabrycznych naruszeń praw człowieka na kontynencie europejskim od dziesięcioleci -  stwierdziła wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, Emine Dzhaparova.

Podczas wideokonferencji Dzhaparova, trzymała rysunek, który, jak powiedziała, został wykonany przez 11-letniego chłopca, który został zgwałcony na oczach swojej matki. - Chłopiec właściwie stracił zdolność mówienia, a jedyny sposób, w jaki się komunikuje, to czarne linie - powiedziała.

Komisarz ONZ: Skala zabójstw na obszarach na północ od Kijowa jest szokująca

Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka powiedziała, że od czasu inwazji rosyjskiej było wiele przykładów zbrodni wojennych. 

- Skala nielegalnych zabójstw, w tym wskaźniki zbiorowych egzekucji na obszarach na północ od Kijowa, jest szokująca. Choć mamy informacje o ok. 300 takich zabójstwach, liczby te będą nadal wzrastały w miarę udostępniania nowych dowodów - powiedziała Bachelet. Dodała, że wiele takich przypadków, weryfikowanych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji może stanowić zbrodnie wojenne.

Ukraina od 24 lutego stawia opór rosyjskiej agresji. Rozkaz do rozpoczęcia zbrojnej ofensywy dał prezydent Rosji Władimir Putin.

Zobacz wideo Ostre słowa ambasadora Ukrainy. "[Putin] musi zrobić to, co zrobił facet w Berlinie w bunkrze w maju 1945 roku"

Członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zostało zawieszone

Na początku kwietnia członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zostało zawieszone. Głosowało za tym 93 członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 24 sprzeciwiło się, a 58 wstrzymało się od głosu. 

Zawieszenie uniemożliwia członkom rosyjskiego przedstawicielstwa przemawianie i głosowanie, chociaż rosyjscy dyplomaci nadal mogą uczestniczyć w debatach. Od czasu inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, Zgromadzenie Ogólne przyjęło dwie rezolucje potępiające Rosję.

Więcej o: