Korea Północna wystrzeliła testowo pociski balistyczne. Japoński minister: Niedopuszczalne

Korea Północna wystrzeliła ze wschodniego wybrzeża trzy pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Potwierdziły to źródła wojskowe Korei Południowej i Japonii. Pociski spadły poza wodami terytorialnymi Japonii.

Czwartkowa próba rakietowa jest już 16. w tym roku. Według amerykańskich i południowokoreańskich urzędników pierwsza próba broni jądrowej z poligonu nuklearnego zlokalizowanego w Korei Północnej może odbyć się jeszcze w tym miesiącu.

Korea Północna. Wystrzelono trzy pociski ze wschodniego wybrzeża

Agencja Reutera poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła w czwartek trzy pociski balistyczne ze wschodniego wybrzeża. Pociski przeleciały około 360 km, osiągając wysokość 90 kilometrów.

Stany Zjednoczone potępiły testy. Nazwano je naruszeniem zakazów ONZ.

Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl

- Seria wystrzeliwania rakiet podczas inwazji w Ukrainie jest niedopuszczalna - powiedział dziennikarzom, minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Szef resortu dodał, że wystrzelone przez Koreę Północną pociski, będące prawdopodobnie pociskami balistycznymi, spadły poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii i nie wyrządziły żadnych strat.

Biuro bezpieczeństwa narodowego prezydenta Korei Południowej także wydało potępiające oświadczenie. Prezydent Yoon Suk-yeol miał powiedzieć, że "ubolewa nad dwulicowym zachowaniem sąsiada".

Korea Północna. Pierwsze oficjalnie potwierdzone przypadki koronawirusa

Tymczasem Korea Północna oficjalnie potwierdziła pierwsze przypadki koronawirusa na swoim terytorium. Państwowe media poinformowały, że w Pjongczangu wykryto zakażenia wariantem wirusa Omikron o nazwie BA.2. "Wykryliśmy lukę w naszym froncie walki z pandemią, który był szczelny przez ostatnie dwa lata i trzy miesiące poczynając od lutego 2020 roku" - podały państwowe media.

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Korea Północna inaczej rozumie pojęcie denuklearyzacji"

W komunikacie nie podano liczby zakażonych osób ani prawdopodobnego źródła zakażenia.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwołał nadzwyczajne posiedzenie biura politycznego, na którym przedyskutowano dotychczasowe zakażenia oraz sposoby jak najskuteczniejszego zwalczania epidemii - poinformowała rządowa agencja prasowa KCNA.

Kim Dzong Un wezwał do jak najszybszego wyeliminowania choroby. Zalecił też ścisłe kontrole na granicach oraz izolację w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa - podała agencja KCNA.

Według Światowej Organizacji Zdrowia do końca 2020 roku Korea Północna wykonała ponad 13 tysięcy testów na koronawirusa i wszystkie dały wynik negatywny.

Więcej o: