Wojna w Ukrainie. Trudne negocjacje ws. ewakuacji ciężko rannych obrońców Azowstalu

Trwają negocjacje ws. ewakuacji ciężko rannych obrońców Azowstalu w zamian za wziętych do niewoli Rosjan. Jak podkreśliła wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk, chodzi o 38 ciężko rannych żołnierzy. Wcześniej o pomoc obrońcom apelowały ich rodziny.
Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia wracają do zniszczonych i obrabowanych domów

"W imieniu prezydenta prowadzimy bardzo trudne negocjacje ws. ewakuacji ciężko rannych obrońców z Azowstalu w zamian za wziętych do niewoli Rosjan" - przekazała Iryna Wereszczuk. Jak dodała polityczka, negocjacje dot. 38 ciężko rannych i leżących żołnierzy.

"Pracujemy krok po kroku. Wymienimy 38 ciężkich, a potem ruszymy dalej" - podkreśliła wicepremierka Ukrainy, wyjaśniając, że "nie trwają obecnie rozmowy, o jakich mówią niektóre media, o wymianie 500 czy 600 osób".

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Zniszczone rosyjskie pojazdy na brzegu rzeki Doniec w miejscu, gdzie zaczynały się mosty pontonoweNa brzegach Dońca Ukraińcy urządzili Rosjanom pogrom

Apel o ratunek żołnierzy

Rodziny żołnierzy broniących zakładów Azowstal apelują o pomoc dla ich najbliższych. W oblężonej od tygodni fabryce znajduje się kilka tysięcy ukraińskich wojskowych. Kilkuset jest rannych. Rosjanie nieustannie bombardują i szturmują teren huty.

Wcześniej rodziny żołnierzy z Azowstalu wystąpiły na wspólnej konferencji w Kijowie. Żona jednego z wojskowych Natalia Zarycka przyszła z kilkuletnim synem. Apelowała do przywódców świata o uratowanie wojskowych. Mówiła, że wśród nich są przedstawiciele różnych narodowości i religii. Jak dodała, Rosja znalazła wydumany pretekst, że wojuje z nazizmem. Tymczasem w Azowstalu panują nieludzkie warunki i są tam setki rannych, którzy umierają bez środków znieczulających. - Błagam, zróbcie coś! Dziś Mariupol to największa rana na ciele świata - mówiła Natalia Zarycka w swoim emocjonalnym wystąpieniu.

Rodziny skierowały specjalny apel do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Wsparł go lider Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew.

Ukraińska armia nie jest w stanie przyjść na odsiecz obrońcom fabryki. Oni sami zapowiedzieli, że nie złożą broni. Chcą umożliwienia im wyjazdu na terytorium kraju trzeciego. Z oblężonych zakładów Azowstal w ostatnich dniach, we współpracy z ONZ i Czerwonym Krzyżem ewakuowano większość cywilów, którzy chronili się w fabrycznych piwnicach.

Mariupol. Hełm obok obrazka z podobizną świętej (4.05.2022 r.)Rosjanie kupują hełmy i kamizelki za własne pieniądze. "Nie mamy ekwipunku"

Więcej o: