Finlandia. Prezydent i premierka chcą szybkiego wniosku o członkostwo w NATO

We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premierka tego kraju Sanna Marin przekazali, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie tego kraju do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę.

"Finlandia musi bez zwłoki złożyć wniosek o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że kroki w tej kwestii zostaną podjęte w ciągu najbliższych dni" - czytamy we wspólnym oświadczeniu fińskich przywódców. W krótkim dokumencie podkreślono, że tej wiosny odbyła się ważna dyskusja o możliwości wejścia w skład Sojuszu i potrzebny był czas na dyskusje z NATO i krajami członkowskimi oraz ze Szwecją. 

Wniosek Finlandii o wstąpienie do NATO może skłonić również neutralną Szwecję do podobnego kroku. W najbliższą niedzielę rządzący w Szwecji socjaldemokraci mają podjąć ostateczną decyzję, czy kraj ten będzie się ubiegał o członkostwo w NATO.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do tej pory Finlandia zachowywała neutralność i odmawiała wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, chcąc utrzymać dobre stosunki z Rosją. Wielokrotnie współpracowała jednak z Sojuszem, np. podczas operacji na Bałkanach, w Afganistanie i Libii. 

Zobacz wideo Czy Duda będzie jeszcze rozmawiał z Putinem? Szef gabinetu prezydenta: Dobre pytanie

Finlandia gotowa na członkostwo w NATO

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w Finlandii nastąpił znaczący zwrot polityczny, a opinia publiczna zdecydowanie popiera członkostwo w NATO. Za taką decyzją opowiada się 76 procent Finów, a zaledwie 12 procent jest przeciwnych.

Przed wojną na Ukrainie poparcie dla wstąpienia do Sojuszu wyrażała jedynie jedna czwarta obywateli Finlandii.

Myśliwce NATO - zdjęcie ilustracyjneFinlandia i Szwecja "w najbliższych dniach" mają zgłosić akces do NATO

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wcześniej, że możliwe jest uruchomienie szybkiej ścieżki przyjęcia Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: