Bali. Brytyjska babcia została skazana za przemyt kokainy na śmierć. Na egzekucję czeka 9 lat

Brytyjska babcia czeka na egzekucję w więzieniu Kerobokan na Bali po tym, jak została skazana za posiadanie kokainy. Mimo składanych apelacji od wyroku oraz interwencji brytyjskiego rządu, nie udało się wpłynąć na zmianę wyroku. Na egzekucję 65-latka czeka 9 lat.

Kerobokan to więzienie o zaostrzonym rygorze wybudowane w 1979 roku dla 357 więźniów, jednak obecnie przebywa w nim około tysiąc osób więcej. Jak informuje "The Independent", powołując się na raport opublikowany przez ABC News, w 2017 roku w indonezyjskim więzieniu 80 proc. więźniów trafiło tam z powodu narkotyków.

Zobacz wideo Ucieczka niczym z filmu akcji. Policjanci nie mieli szans

Brytyjka została skazana na śmierć za przemyt narkotyków

Na początku 2012 roku Brytyjka z Gloucestershire - Lindsay Sandiford, zamieszkała w Indiach. 17 maja tego samego roku miała spotkać dwóch członków grupy narkotykowej w Bangkoku w Tajlandii, którzy zmusili ją do przemytu walizki z kokainą - donosi "The Independent". Dwa dni później została aresztowana na lotnisku na Bali, a tamtejsza policja oskarżyła ją o bycie członkinią grupy narkotykowej, w której jest także trzech innych Brytyjczyków.

Już kolejnego dnia Sandiford zaczęła współpracować z funkcjonariuszami i przekazała im informacje oraz podkreśliła, że została zmuszona do przemytu kokainy. 22 stycznia 2013 została skazana na karę śmierci przez rozstrzelanie. Kilka dni później oczyszczono ją z zarzutu przemytu, jednak podtrzymano wyrok za posiadanie kokainy.

Niemiecka policja (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Zamordowano dwoje dzieci. Jedno z nich leżało przed wieżowcem

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na wykonanie wyroku kobieta czeka dziewięć lat

Kobieta starała się o prawnika, jednak bezskutecznie. W lutym 2021 roku brytyjski konsul na Bali złożył oświadczenie w tej sprawie. "Wielka Brytania sprzeciwia się karze śmierci w każdych okolicznościach i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc obywatelom, którym grozi kara śmierci" -  napisał w oświadczeniu rzecznik brytyjskiego resortu spraw zagranicznych cytowany przez portal. Kobieta dwukrotnie przegrała sprawy apelacyjne. Na wykonanie wyroku czeka od dziewięciu lat. 

burza - zdjęcie ilustracyjneRadar burz. Zapowiadana jest wichura, zamieć i gradobicia

Więcej o: