Hongkong. Kard. Zen wypuszczony z aresztu po reakcji Watykanu i USA. W tle "zmowa z zagranicznymi siłami"

90-letni hongkoński duchowny kard. Joseph Zen został w środę zatrzymany przez lokalną policję. Wraz z kilkoma innymi aresztowanymi osobami był związany z Funduszem Pomocy Humanitarnej 612, który pomagał aresztowanym podczas prodemokratycznych antychińskich protestów w 2019. Jeszcze tego samego dnia, po krytyce Watykanu i USA, duchowny opuścił areszt po wpłaceniu kaucji.

Jeden z najważniejszych katolickich duchownych w Azji, kard. Joseph Zen, został w środę 11 maja aresztowany w Hongkongu przez lokalną policję. Jak podaje Agencja Reutera, duchownemu i kilku innym osobom zarzucono "zmowę z zagranicznymi siłami". 

Zobacz wideo "Władza nie rozumie i nie słucha obywateli. Chcemy demokracji"

Hongkong. Kard. Zen zatrzymany za "zmowę z zagranicznymi siłami"

Według źródeł agencji w związku ze sprawą aresztowano łącznie pięć osób - poza kard. Zenem także adwokatkę Margaret Ng, aktywistkę i popową piosenkarkę Denise Ho, byłą prawniczkę Cyd Ho oraz byłego akademika Hui Po-keunga. Wszyscy zostali już zwolnieni za kaucją, jednak ich paszporty, zgodnie z prawem bezpieczeństwa narodowego, zostały skonfiskowane.

Aresztowani związani byli z Funduszem Pomocy Humanitarnej 612, który pomagał aresztowanym podczas prodemokratycznych antychińskich protestów w 2019. Organizacja zapewniała wsparcie w zakresie medycznym oraz finansowania pomocy prawnej. Instytucja została jednak rozwiązana w ubiegłym roku.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Skazany na podstawie ustawy o bezpieczeństwie narodowym Tong Ying-kitHistoryczny wyrok w Hongkongu. Trzymał flagę - odpowie za terroryzm

Kard. Joseph Zen na celowniku chińskich władz. Watykan komentuje

Do sprawy aresztowania duchownego odniósł się Watykan. - Stolica Apostolska z niepokojem przyjęła wiadomość o aresztowaniu kardynała Zena i bardzo uważnie śledzi rozwój sytuacji - powiedział dziennikarzom rzecznik Watykanu Matteo Bruni, jak cytuje portal misyjne.pl. Działania władz w Hongkongu potępiły także Stany Zjednoczone.

90-letni kard. Joseph Zen Ze-kiun jest emerytowanym arcybiskupem Hongkongu, a także znanym orędownikiem tamtejszego ruchu demokratycznego. Prorządowa prasa już wcześniej zarzucała mu zachęcanie studentów do buntu. Kardynał krytykował także zawarte w 2018 roku porozumienie Chin ze Stolicą Apostolską ws. mianowania biskupów.

Pomnik ofiar masakry na placu Tiananmen usunięty z uniwersyteckiego kampusu w HongkonguPomnik ofiar masakry na placu Tiananmen usunięty z Uniwersytetu w Hongkongu

Więcej o: