Ukraina ogłasza drugą fazę wojny: Będziemy odzyskiwać utracone terytoria. "Rosja chce zdobyć Kijów"

Wiceministerka obrony Ukrainy poinformowała, że wojna z Rosją weszła w drugą fazę, a wojska ukraińskie będą skupiały się obecnie na wyzwalaniu terenów na południu i wschodzie kraju. Ze środowego spotkania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika również, że Rosja nadal planuje zdobycie Kijowa.

W środę 11 maja odbyła się konferencja prasowa wiceministerki obrony Ukrainy Hanny Malar. Polityczka przekazała, że wojna z Rosją na pełną skalę trwa już trzeci miesiąc, ale w ostatnim czasie starcia przeszły w drugą fazę. Przełomem dla przebiegu wojny była natomiast udana obrona Kijowa. 

Zobacz wideo Czy Duda będzie jeszcze rozmawiał z Putinem? Szef gabinetu prezydenta: Dobre pytanie

Druga faza wojny w Ukrainie ma być długa i intensywna

- Wojna z Rosją weszła w drugą fazę. Nasz kraj czeka niezwykle trudny i długi etap walk o pełne wyzwolenie terytoriów Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Będziemy odzyskiwać utracone terytoria - zapowiedziała Hanna Malar, cytowana przez agencję UNIAN i ukraińskie media.  

Hanna Malar dodała, że głównym celem Rosji było zdobycie Kijowa i kontroli nad całą Ukrainą w maksymalnie dwa tygodnie. - W tej pierwszej fazie wojny wróg nie zrealizował tych celów. I to mimo tego, że w tym czasie okupant wykorzystał swoje elitarne jednostki - podkreśliła wiceministerka. Malar podkreśliła jednak, że Rosja nadal ma dużo zasobów i może sobie pozwolić na długie i intensywne działania wojenne - taka też ma być druga faza wojny.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Hotel Grande Pettine zostaje zniszczony przez rakietę w Odessie, 8 maja 2022 r.Pentagon: Rosja korzysta w Ukrainie z pocisków hipersonicznych

"Rosja będzie próbowała też zająć terytorium centralnej Ukrainy, w tym Kijowa"

W środę zebrał się także Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zastępca szefa departamentu operacji głównych Ołeksij Gromow przekazał na odprawie medialnej, że Rosja nadal planuje zdobycie Kijowa. Następnie okupant chce wymusić wybranie nowych władz przejętych regionów, które zdecydują o dołączeniu do Federacji Rosyjskiej. 

- Będą próby przejęcia kontroli nad terytorium obwodów odeskiego, mikołajowskiego i częściowo zaporoskiego oraz stworzenia korytarza lądowego do naddniestrzańskiego obwodu Republiki Mołdawii. Rosja będzie próbowała też zająć terytorium centralnej Ukrainy, w tym Kijowa, przeprowadzić wybory, w których zwyciężą oczywiście siły prorosyjskie. To ma doprowadzić do utworzenia nowego podmiotu państwowego i jej inkorporacji do Rosji - powiedział Gromow, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

Ukraina. Traktorzyści znów dali o sobie znać. Ukraińcy odholowali kolejny rosyjski czołg [WIDEO]Ukraina. Traktorzyści odholowali kolejny rosyjski czołg [WIDEO]

Jak podkreślił, wojska ukraińskie nadal odzyskują kolejne terytoria, zajęte wcześniej przez Rosjan w okolicach Charkowa. Kontrofensywa odbywa się obecnie na północ i wschód od miasta. W międzyczasie żołnierze rosyjscy podjęli próby przełamania ukraińskich pozycji w obwodach ługańskim i donieckim, ale działania te nie przyniosły skutków. Pozostałe walki prowadzone są na południu Chresonia oraz na terenie Azowstalu w Mariupolu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: