Pentagon: Rosja wystrzeliła podczas wojny w Ukrainie od 10 do 12 pocisków hipersonicznych

Od początku wojny w Ukrainie Rosja wystrzeliła ok. 10 pocisków hipersonicznych - podaje CNN za wysokiej rangi urzędnikiem USA. Nie wiadomo jednak, czy tego rodzaju broń posłużyła do sobotniego zbombardowania Odessy.

Jak podaje CNN, wysoki rangą amerykański urzędnik powiedział we wtorek 10 maja, że Rosja użyła podczas wojny w Ukrainie około 10 pocisków hipersonicznych. Podkreślił jednak przy tym, że Stany Zjednoczone nie znają dokładnej liczby.

Zobacz wideo Awangard - rosyjski system broni hipersonicznej

USA. Pentagon potwierdza wykorzystanie przez Rosję w Ukrainie broni sonicznej

Według źródła, na które powołuje się amerykańska stacja, liczba naddźwiękowych pocisków użytych przez Rosję w Ukrainie wynosi "prawdopodobnie od 10 do 12". Nie podano lokalizacji ani dat wystrzeleń, Stany Zjednoczone miały jednak zaobserwować wykorzystanie rosyjskiego pocisku Kindżał w kierunku zachodniej Ukrainy.

Informator CNN nie chciał potwierdzić, że to właśnie pociski hipersoniczne zostały wystrzelone w stronę Odessy w weekend. Przypominamy, że w sobotę 7 maja wczesnym popołudniem na miasto spadło kilka rakiet, które doprowadziły do silnych wybuchów. - Oczywiście widzieliśmy, jak [Rosjanie - red.] używali broni hipersonicznej w przeszłości [...], ale nie mamy nic, co by wskazywało, że były używane w Odessie - powiedział amerykański urzędnik.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Walerij GerasimowPutin miał odsunąć Gierasimowa? Ekspert: Wojna będzie bardziej krwawa

Wojna w Ukrainie - raport sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że siły rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodzie kraju. Jej celem jest uzyskanie pełnej kontroli nad okręgami donieckim, ługańskim i chersońskim oraz stworzenie korytarza łączącego wschód Ukrainy z okupowanym Krymem.

  • Według danych ukraińskiej armii największą aktywność sił rosyjskich zanotowano w okolicach Doniecka i Charkowa. Operują tam duże zgrupowania armii rosyjskiej, które odpierają kontrofensywę sił ukraińskich.
  • W ciągu ostatniej doby na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego wojska ukraińskie zniszczyły dwanaście czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziewiętnaście jednostek opancerzonych, siedem samochodów i dwie jednostki inżynieryjne przeciwnika.
  • Do poważnego starcia doszło w rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim, natomiast w okręgu donieckim wojska rosyjskie nadal próbują przejąć kontrolę nad miastami Rubiżne i Siewierodonieck.
  • Sztab generalny informuje również, że nadal trwa obrona fabryki Azovstal - ostatniego bastionu obrońców Mariupola położonego na wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie kontynuują tam ostrzał rakietowy i artyleryjski. Ruiny, w których schronili się ukraińscy żołnierze oraz cywile, są również regularnie bombardowane.
  • Rosjanie bombardują pozycje ukraińskie również w okolicach Mikołajowa na południu kraju, a wiele innych miast znajduje się pod niemal ciągłym ostrzałem artyleryjskim i rakietowym. Znacznie utrudnia to ewakuację ludności cywilnej i rannych ze strefy działań wojennych.
  • Napięta pozostaje sytuacja przy granicy ukraińsko-mołdawskiej, gdzie stacjonujące w Naddniestrzu jednostki rosyjskie pozostają w pełnej gotowości bojowej.

Oskarżony o zabicie cywila rosyjski sierżant Wadim SziszimarinUkraina. Pierwszy rosyjski żołnierz przed sądem za zamordowanie cywila

Więcej o: