Czechy zostały członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. Zastąpią zawieszoną Rosję

Czechy zostały wybrane przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na członka Rady Praw Człowieka. Kraj zastąpi zawieszoną wcześniej Rosję. "Dziękuję za zaufanie" - napisał w mediach społecznościowych szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky.

Zgromadzenie Ogólne we wtorek 10 maja zdecydowało, że Czechy zastąpią Rosję w Radzie Praw Człowieka ONZ. Rosja pełniła funkcję drugi rok w trzyletniej kadencji i została zawieszona po ataku na Ukrainę. Czechy dokończą jej czas urzędowania, który miał trwać do końca grudnia 2023 roku. W czwartek 12 maja odbędzie się specjalna sesja organu poświęcona wojnie rozpętanej przez Władimira Putina i pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia wracają do zniszczonych i obrabowanych domów

Czechy członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. "Dziękuję za zaufanie"

Czechy zostały wybrane 157 głosami, 23 państwa wstrzymały się od głosu. Szef MSZ Jan Lipavsky uznał, że decyzja jest wielką szansą dla jego kraju, który chcą być zaangażowany w politykę ochrony i promowania praw człowieka.

"Bardzo się cieszę, że Czechy zostały wybrane do Rady Praw Człowieka ONZ. Dziękuję państwom członkowskim ONZ za zaufanie. W czwartek odbędzie się spotkanie na temat naruszeń praw człowieka w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ochrona praw człowieka jest priorytetem czeskiego rządu i Czeskiej Partii Piratów" - napisał Lipavsky na Twitterze.

Członkostwa w Radzie Praw Człowieka pogratulował Czechom amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

"Stany Zjednoczone z niecierpliwością oczekują bliskiej współpracy z naszymi czeskimi kolegami w ramach kontynuacji ważnej pracy nad rozwiązywaniem problemów związanych z prawami człowieka na całym świecie" - napisał w mediach społecznościowych.

Prezydent Czech Milosz ZemanPrezydent Czech zmienił zdanie ws. Putina i Rosjan. "Nie jestem idiotą"

Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ 

Po tym, jak Ukraina oskarżyła wojska rosyjskie o dokonanie masowych egzekucji na cywilach w Buczy, Stany Zjednoczone wystąpiły o zawieszenie członkostwa agresora w Radzie Praw Człowieka ONZ. Za usunięciem opowiedziało się 93 państw, przeciw były 24, m.in. Chiny i Białoruś, a 58 wstrzymało się od głosu. Rosja zapowiedziała, że głosowanie za jej wykluczeniem lub wstrzymanie się od głosu potraktuje jako "nieprzyjazny gest". 

Sekretarz Generalny ONZ w BuczySekretarz ONZ w Buczy: Przerażające, wyobrażam sobie tu moją rodzinę

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: