Wojna w Ukrainie. Doniesienia o skutecznej kontrofensywie na północ od Charkowa

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że siły rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodzie kraju. Jej celem jest uzyskanie pełnej kontroli nad okręgami donieckim, ługańskim i chersońskim oraz stworzenie korytarza łączącego wschód Ukrainy z okupowanym Krymem. Pojawiają się doniesienia o trwających walkach na Wyspie Węży.

Według danych ukraińskiej armii największą aktywność sił rosyjskich zanotowano w okolicach Doniecka i Charkowa. Operują tam duże zgrupowania armii rosyjskiej, które odpierają kontrofensywę sił ukraińskich.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Oczekiwałbym, że zostanie podjęta decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Bombardowanie w okolicach Mikołajowa

W ciągu ostatniej doby na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego wojska ukraińskie zniszczyły dwanaście czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziewiętnaście jednostek opancerzonych, siedem samochodów i dwie jednostki inżynieryjne przeciwnika. Do poważnego starcia doszło w rejonie Iziumu w obwodzie charkowskim, natomiast w okręgu donieckim wojska rosyjskie nadal próbują przejąć kontrolę nad miastami Rubiżne i Siewierodonieck.

Sztab generalny informuje również, że nadal trwa obrona fabryki Azowstal - ostatniego bastionu obrońców Mariupola położonego na wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie kontynuują tam ostrzał rakietowy i artyleryjski. Ruiny, w których schronili się ukraińscy żołnierze oraz cywile, są również regularnie bombardowane.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowych ławach. Warszawa, 8 kwietnia 2021Sejm. Przed ważnym głosowaniem - narada w PiS. "Będzie nas mobilizował"

Rosjanie bombardują pozycje ukraińskie również w okolicach Mikołajowa na południu kraju, a wiele innych miast znajduje się pod niemal ciągłym ostrzałem artyleryjskim i rakietowym. Znacznie utrudnia to ewakuację ludności cywilnej i rannych ze strefy działań wojennych.

Napięta pozostaje sytuacja przy granicy ukraińsko-mołdawskiej, gdzie stacjonujące w Naddniestrzu jednostki rosyjskie pozostają w pełnej gotowości bojowej.

Dzień ZwycięstwaDali dzieciom broń, by strzelały do "nazistów". "Powinny poznać zło"

Doniesienia o skutecznej kontrofensywie na północ od Charkowa

Tymczasem amerykański Instytut Studiów Wojennych podaje, że na północ od Charkowa Ukraińcy skutecznie odpychają siły rosyjskie w kierunku granicy z Rosją (stan na 10 maja). "Siły ukraińskie wyzwoliły kilka miast na północ od Charkowa i kontynuują napieranie od niedawno wyzwolonej miejscowości Staryj Sałtiw, aby przejąć kilka miast na północny wschód od Charkowa" - podaje instytut, zastrzegając, że te niezweryfikowane doniesienia przekazało rosyjskie źródło.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podaje w swojej aktualizacji, że nadal trwają walki na Wyspie Węży. Rosjanie próbują, jak podaje resort, wzmocnić tam swój garnizon. Ponadto Ukraińcy mają z sukcesami atakować rosyjską obronę przeciwlotniczą i statki z zaopatrzeniem przy pomocy dronów Bayraktar. Brytyjczycy zwracają uwagę, że umocnienie pozycji na Wyspie Węży może pozwolić siłom rosyjskim na dominację w północno-zachodniej części Morza Czarnego. 

Więcej o: