Białoruś zwiększyła swoje wojska przy granicy z Polską, Litwą i Ukrainą

Białoruś zwiększa swoje siły na granicy z Polską, Litwą i Ukrainą. Jest to spowodowane pojawieniem się większej liczby wojsk w krajach graniczących z Białorusią - informuje generał Wiktor Gulewicz, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych tego kraju.

- Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nadal zwiększają swoją obecność wojskową w pobliżu granic państwowych Republiki Białorusi. Grupa utworzona w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła ponad dwukrotnie zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Pojawienie się na Morzu Śródziemnym i Bałtyckim grupy morskich i lotniczych pocisków manewrujących, wzrost grupy lotniczej w Polsce i krajach bałtyckich świadczy o rosnącym zagrożeniu dla Republiki Białorusi - powiedział szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi generał Wiktor Gulewicz, cytowany przez agencję prasową Belta.

Zobacz wideo Łatuszka: Jeśli będzie niezależna Ukraina, to jest szansa na niezależną Białoruś

Wiktor Gulewicz: Siły rozmieszczone w trzech kierunkach zapewniają bezpieczeństwo Białorusi

Wiktor Gulewicz przekazał, że "w ramach drugiego etapu kontroli sił natychmiastowej reakcji, batalionowe grupy taktyczne zostały przesunięte na zachodnie i północno-zachodnie kierunki operacyjne". I dodał, że "aby je wzmocnić, rozmieszczane są jednostki obrony przeciwlotniczej i oddziały rakietowe oraz artyleria, które zapewnią ich bojowe funkcjonowanie". Białoruś nie tylko wzmocniła swoje wojska przy granicy z Polską i Litwą, ale też Ukrainą. Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi wyjaśnił, że "siły operacji specjalnych, które są rozmieszczone w trzech kierunkach taktycznych, zapewniają bezpieczeństwo Białorusi".

Alaksandr Łukaszenka. Zdjęcie ilustracyjneŁukaszenka zapytany o scenariusz ataku Polski na Białoruś. "Niech spróbują"

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

"Na polsko-białoruskiej granicy trwa operacja hybrydowa przeciwko Polsce" - pisze natomiast na Twitterze rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Polityk przypomniał, że w tym miesiącu doszło do 380 prób nielegalnego wdarcia się do Polski z terenu Białorusi. W niedzielę w różnych miejscach granicę próbowało przekroczyć 24 cudzoziemców.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Koordynator służb specjalnych wskazał, że podczas forsowania granicy w stronę polskich patroli lecą kamienie, petardy i inne niebezpieczne przedmioty. Jak napisał, reżim Aleksandra Łukaszenki kontynuuje w ten sposób próby destabilizowania sytuacji na granicy Polski. Stanisław Żaryn dodał, że te działania to element agresywnej polityki Łukaszenki wobec Zachodu. "Mińsk tę operację prowadzi działając na rzecz Rosji" - napisał.

Sofia Sapiega, partnerka Romana Protasiewicza, skazanaPartnerka Romana Protasiewicza skazana. "Sześć lat za zakochanie się"

Więcej o: