Niemcy. 100 wozów bojowych Marder gotowych do przekazania Ukrainie. Nadal nie ma decyzji Berlina

Na Ukrainę mają trafić wozy bojowe Marder. Łącznie Kijów ma ich otrzymać 100, a pierwsze z nich mogą trafić w ciągu trzech tygodni - informuje prezes niemieckiej grupy zbrojeniowej Rheinmetal.

Według prezesa Armina Pappergera Rheinmetall może dostarczyć na Ukrainę gąsienicowe bojowe wozy piechoty Marder - przekazał "Süddeutsche Zeitung". Już za około trzy tygodnie do tego kraju miałyby trafić pierwsze pojazdy. W perspektywie średnioterminowej łącznie ma ich otrzymać 100. Na razie jednak spółka czeka na decyzję Berlina w tej sprawie. - Czekamy na ostateczną decyzję rządu. W tej chwili jest wystarczająco dużo krajów, które chcą tych pojazdów, nie tylko Ukraina - powiedział dziennikowi Papperger.

Zobacz wideo To Niemcy opóźniają pomoc Ukrainie? Tusk: Zaczynam się coraz bardziej obawiać, że te wypowiedzi, szczególnie prezesa Kaczyńskiego, narażają Polskę na niepotrzebną izolację

Zbliżenie dyplomatyczne między Ukrainą a Niemcami 

8 maja do Kijowa przyjechała przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Bärbel Bas. W ukraińskiej stolicy upamiętniła wszystkie ofiary II wojny światowej i tyranii narodowosocjalistycznej. Bärbel Bas została przyjęta przez premiera Ukrainy - Denysa Szmyhala.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Wojna w Ukrainie. Zdjęcie ilustracyjneUkraińskie służby: Rosjanie układają ciała swoich żołnierzy na wysypiskach

W ostatnich dniach doszło do zbliżenia dyplomatycznego między Niemcami a Ukrainą. W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił do swojego kraju prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Jak pisaliśmy wcześniej, w połowie kwietnia władze Ukrainy odmówiły spotkania z obecnym gospodarzem Zamku Bellevue z powodu jego zażyłych relacji z Władimirem Putinem. W najbliższych dniach na Ukrainę uda się również ministerka spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Jak informuje w porannym raporcie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, najbardziej aktywne działania prowadzone były w poniedziałek w obwodach donieckim i ługańskim. Tam ukraińska armia odparła 15 ataków Rosjan. Jak powiedział rzecznik sztabu Pawło Kowalczuk - przeciwnik przygotowuje szturm w kierunku Łymanu i Siewierodoniecka, trwają walki o miejscowości Wojewodiwka, Toszkiwka i Niżnie w obwodzie ługańskim oraz Kamienka w obwodzie donieckim. W Mariupolu wróg za pomocą artylerii i lotnictwa kontynuuje niszczenie infrastruktury zakładów Azowstal. Rosjanie używają artylerii wzdłuż całej linii frontu.

Sytuacja na kluczowym odcinku frontu w Donbasie. Stan na 9 majaUkraińcy kontratakują w rejonie Charkowa i zagrażają zapleczu Rosjan

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: