Rosja. Zmniejsza się poparcie dla wojny w Ukrainie. 73 proc. Rosjan nadal wierzy w zwycięstwo [SONDAŻ]

Według sondażu instytutu Centrum Lewada Rosjanie nadal popierają wojnę w Ukrainie, jednak to poparcie słabnie. Według sondażu 73 proc. Rosjan sądzi, że ostatecznie ich kraj zwycięży, a jedynie 15 proc. spodziewa się odwrotnej sytuacji.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami opinii publicznej, spada akceptacja Rosjan wobec trwającej wojny w Ukrainie. Według najnowszych danych 74 proc. badanych popiera "specjalną operacją wojskową" - przypomnijmy, że na początku kwietnia poparcie wynosiło 81 proc. Dane zostały podane przez rosyjski instytut badań opinii publicznej Centrum Lewada.

Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia wracają do zniszczonych i obrabowanych domów

Wojna w Ukrainie. Spada poparcie Rosjan dla "specjalnej operacji wojskowej"

"Absolutne poparcie" prowadzonych przez Rosję działań wyraża obecnie 45 proc. ankietowanych, gdzie na początku kwietnia było ich 53 proc. Jak się okazuje, starsi Rosjanie bacznie śledzą poczynania żołnierzy w Ukrainie. Mniejszym zainteresowaniem wykazują się natomiast młodsi obywatele tego kraju. Tylko 36 proc. Rosjan w wieku od 18 do 24 lat stwierdziło, że śledzi aktualną sytuację w Ukrainie.

Ankietowani uważają, że "operacja wojskowa w Ukrainie" przynosi postępy - tak sądzi 68 proc. Rosjan. Jedynie 27 proc. z nich uważa, że wojska rosyjskie dokonują postępów "zgodnie z założeniami". Natomiast 48 proc. ankietowanych jest zdania, że "operacja wojskowa" potrwa dłużej niż zapowiadano.

Według sondażu 73 proc. Rosjan uważa, że ostatecznie ich kraj zwycięży, a jedynie 15 proc. spodziewa się odwrotnej sytuacji. Przekonanie o tym, że to NATO jest agresorem, spadło z 60 do 57 proc.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andiejew został oblany czerwona farbą gdy składał kwiaty pod Mauzoleum Żołnierzy Sowieckich przy ul. Żwirki i Wigury. Warszawa, 9 maja 2022r.Morawiecki o ambasadorze Rosji. "Powinien się dostosować do ostrzeżenia"

Wojna w Ukrainie. Sondaż przeprowadzono w domach respondentów

Badanie Centrum Lewady zostało przeprowadzone w dniach 21-27 kwietnia 2022 r. na reprezentatywnej, ogólnorosyjskiej próbie ludności miejskiej i wiejskiej. Wzięło w niej udział 1616 osób w wieku 18 lat i więcej w 137 miejscowościach. Badanie prowadzone było w domu respondenta metodą wywiadu osobistego. Rozkład odpowiedzi podawany jest jako procent całkowitej liczby respondentów wraz z danymi z poprzednich badań - podaje Centrum Lewada.

Sytuacja na kluczowym odcinku frontu w Donbasie. Stan na 9 majaUkraińcy kontratakują w rejonie Charkowa i zagrażają zapleczu Rosjan

Więcej o: