Rosja na 9 maja: Bonnie i Clyde jako para rozdzielona przez II WŚ. Sromotna wpadka propagandy Kremla

Bonnie i Clyde, jedna z najsłynniejszych złodziejskich par w dziejach, zostali pokazani 9 maja na obchodach Dnia Zwycięstwa w Rosji jako sowiecka para rozdzielona przez II wojnę światową. Kuriozalną wpadkę prokremlowskiej telewizji Kanał 1 odnotowali dziennikarze niezależnego portalu Meduzy i ukraińskiej agencji Unian.

W poniedziałek 9 maja Rosja obchodziła 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Tegoroczne obchody Dnia Zwycięstwa Kreml wykorzystał do usprawiedliwiania inwazji na Ukrainę i oskarżania NATO i krajów Zachodu o agresję wobec Rosji. Władimir Putin przekonywał, że napaść na Ukrainę 24 lutego była "atakiem prewencyjnym na agresora" i powtarzał propagandowe tezy o walce z "neonazistami".

Aleksander Subbotin nie żyjeNie żyje kolejny rosyjski oligarcha. Umarł podczas sesji u szamana

Bonnie Parker i Clyde Barrow jako radziecka para rozdzielona II wojną światową

Propagandowy Kanał 1 rosyjskiej telewizji wyemitował wielki koncert z okazji Dnia Zwycięstwa. Jak podała agencja Unian, kiedy ze sceny wybrzmiewała piosenka "Gdyby tylko nie było wojny" - o kobiecie, której ukochany poszedł na wojnę - na telebimach pokazywano zdjęcia rozdzielonych par. Wśród nich znaleźli się... Bonnie Parker i Clyde Barrow - para słynnych amerykańskich rabusiów, która w czasach Wielkiego Kryzysu napadała na banki i dokonywała morderstw. Nagranie występu z kuriozalną wpadką trafiło do sieci. Udostępniła je m.in. Julia Davis, twórczyni Russian Media Monitor, który powstał, by monitorować rosyjskie media i zwalczać rosyjską propagandę.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Warto podkreślić, że Bonnie i Clyde nawet nie dowiedzieli się o II wojnie światowej, zmarli bowiem na długo przed jej wybuchem. Oboje zostali zastrzeleni 23 maja 1934 roku, kiedy wpadli w policyjną zasadzkę.

Zobacz wideo Jak wojna Rosji z Ukrainą postrzegana jest na świecie? Prof. Legucka: Indie i Afryka powielają rosyjską propagandę

Dzień Zwycięstwa w Rosji. Bonnie i Clyde na telebimach. Dziennikarz zakpił z propagandystów

Kevin Rothrock, dziennikarz niezależnego rosyjskiego portalu Meduza, zwrócił uwagę, że osoby odpowiedzialne za wybór zdjęć nie wysiliły się szczególnie, bo fotografia pokazana na telebimie jest pierwszą, jaką można zobaczyć po wejściu do artykułu o Bonnie i Clydzie na Wikipedii. Na Twitterze zamieścił jeszcze jedno zdjęcie amerykańskiej przestępczyni: Bonnie dumnie opiera się na samochodzie, w ustach ma cygaro, a w dłoni rewolwer. "Oto kolejne zdjęcie tej samej odważnej sowieckiej kobiety przygotowującej się do walki z nazistami i ich krwiożerczymi ukraińskimi kolaborantami" - zakpił z kremlowskich propagandystów Rothrock.

Wyrzutnia rakiety międzykontynentalnej JarsNa Placu Czerwonym skromniej, a jeden superczołg zniknął

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: