Niebo rozdzierają rakiety, ona wciąż wisi. Ukraińska flaga powiewa nad Azowstalem. "Niezłomne miasto"

W zakładach Azowstal w Mariupolu wciąż przebywa około 100 cywilów - przekazał w poniedziałek szef donieckich Sił Zbrojnych Pawło Kyryłenko. Na filmiku, który opublikowanym przez doradcę mera miasta, widać jak nad kombinatem powiewa niebiesko-żółta flaga Ukrainy.

7 maja zakończyła się ewakuacja ludności cywilnej, która chroniła się w podziemiach zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. W poniedziałek szef donieckich Sił Zbrojnych Pawło Kyryłenko poinformował jednak, że w schronach pozostaje jeszcze ok. 100 cywilów.

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiegała ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

Doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, podkreślił, że nie zmniejsza to natężenia rosyjskich ataków. "Wczoraj ciężka artyleria i samoloty przez cały dzień ostrzeliwały kombinat" - napisał we wtorek na Telegramie. "Te próby szturmu nadal kończą się jednak niepowodzeniem" - dodał.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rada Mariupola: 34 naloty na Azowstal jednego dnia. W mieście jest jeszcze 100 tys. mieszkańców

"Minionej doby Rosjanie przeprowadzili 34 naloty na Azowstal, w tym 8 z użyciem bombowców strategicznych. Wykorzystują też artylerię morską, wyrzutnie rakiet, pojazdy do rozminowywania, czołgi i wiele innych. Nie rezygnują z prób zdobycia ukraińskiego bastionu i prowadzą ciągłe natarcia przy wsparciu piechoty" - dodała mariupolska rada miasta.

Pawło Kyryłenko podkreślił zaś, że w całym Mariupolu przebywa jeszcze do 100 tys. mieszkańców. Przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie miasto liczyło ich około 400 tys.

Zniszczony Mariupol. 4 maja 2022 r.Czyścili Mariupol z gruzów przed paradą. Pod każdym domem 80-100 ciał

Mariupol. Flaga Ukrainy nad Azowstalem. Andriuszczenko: Miasto niezłomne i niepokonane

W poniedziałek Petro Andriuszczenko zamieścił na Telegramie filmik przedstawiający niebiesko-żółtą flagę Ukrainy powiewającą nad Azowstalem. Do nagrania dołączył wymowny opis. Przekazał, że w 75. dniu rosyjskiej inwazji miasto "pozostaje niezłomne i niepokonane", a Rosjanie "ch**a dostaną, a nie Mariupol". Wyraził szacunek i uznanie dla obrońców Mariupola, pisząc, że "brakuje słów, by opisać ich wyczyn".

"Czerwony błysk rakiet na niebie, bomby wybuchają w powietrzu, a nasza flaga wciąż wisi" - komentuje serwis Euromaidan Press.

Kadr z konferencji obrońców kombinatu AzowstalPułk Azow o obronie Azowstalu: Każdego dnia każda minuta może być ostatnią

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: