Ukraina. Zełenski: Porty w Odessie nie działają normalnie. Pierwszy raz od II wojny światowej

Wołodymyr Zełenski powiedział w nowym nagraniu, że "pierwszy raz od dziesięcioleci w Odessie nie ma normalnego ruchu floty handlowej, porty nie działają normalnie". Prezydent Ukrainy podkreślił, że taka sytuacja ostatnio miała miejsce w czasach II wojny światowej.

- Bez naszego eksportu produktów rolnych dziesiątki krajów w różnych regionach świata już teraz borykają się z deficytem żywności. A z czasem sytuacja może stać się absolutnie tragiczna - podkreślił Wołodymyr Zełenski. Obecnie z ukraińskich portów nie może być wysyłane zboże do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Właśnie w tych rejonach są główni odbiorcy ukraińskiego eksportu produktów rolnych.

Wołodymyr Zełenski (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina pędzi do Europy. Zełenski: Zrobiliśmy kolejny krok do UE

Wojna w Ukrainie. Zełenski: Rosja ponosi historyczną odpowiedzialność

- Moskwa może przedstawiać w propagandzie, co tylko chce i wygłaszać jakiekolwiek oświadczenia polityczne - proszę bardzo. Ale rzeczywistości nie da się zmienić. Rzeczywistość wymaga pokoju. A jedynym winowajcą tego, że pokój został zakłócony, jest i pozostanie wyłącznie Rosja - powiedział Zełenski. - To historyczna odpowiedzialność Rosji - podkreślił.

- My, Ukraińcy, kontynuujemy pracę na rzecz obrony, zwycięstwa i przywrócenia sprawiedliwości - zaznaczył prezydent i podziękował obrońcom ukraińskich miast, w tym Mariupola i Chersonia.

Zobacz wideo Charles Michel spotkał się z prezydentem Zełenskim w Kijowie

Zełenski podziękował USA za ustawę Lend-Lease. Nazwał ją historycznym krokiem

W poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę Lend-Lease dla Ukrainy o wartości 33 mld dolarów. Uchwalone przez Kongres w ubiegłym miesiącu prawo pozwoli na szybszy transfer pomocy militarnej i finansowej walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

Prezydent USA Joe Biden (zdjęcie ilustracyjne)USA zwiększą wsparcie dla Ukrainy. Blisko 40 mld dolarów. Zgoda Kongresu

Wołodymyr Zełenski napisał wieczorem na Twitterze, że jest wdzięczny Bidenowi i całemu amerykańskiemu narodowi za wsparcie w walce o wolność. Jak podkreślił, dzięki ustawie Lend-Lease, która jest historycznym wydarzeniem, znowu uda się osiągnąć wspólne zwycięstwo. "Obronimy demokrację w Ukrainie i w Europie, tak jak 77 lat temu" - zapewnił ukraiński prezydent, odnosząc się do rocznicy zakończenia Ii wojny światowej.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow napisał z kolei, że historia się powtórzyła, bo Wołodymyr Zełenski, podobnie jak Winston Churchill w 1941 r., przekonał USA do dostarczenia broni europejskim sojusznikom.

Dokument podpisany przez amerykańskiego prezydenta w Gabinecie Owalnym bazuje na koncepcji amerykańskiej pomocy udzielonej Europie podczas II wojny światowej. Dzięki niej udało się pokonać hitlerowskie Niemcy.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: