Rzeczniczka Białego Domu o przemówieniu Władimira Putina: Fałszywe i absurdalne

- Władimir Putin przedstawił nam rewizjonistyczną wersję historii, która przyjęła formę dezinformacji - skomentowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Kłamliwe tezy wygłaszane przez rosyjskiego prezydenta nazwała "absurdalnymi".

Jen Psaki odnosiła się do poniedziałkowego przemówienia, które Władimir Putin wygłosił w związku z obchodami Dnia Zwycięstwa.

Zobacz wideo Czy Platforma Obywatelska poparłaby wniosek o samorozwiązanie się Sejmu?

Biały Dom o wypaczaniu historii przez Władimira Putina. "Fabryka dezinformacji"

- Gdy prezydent Putin i Rosjanie świętują Dzień Zwycięstwa, my widzimy rosyjskie siły, popełniające zbrodnie wojenne i okrucieństwa w Ukrainie, poprzez zaangażowanie w brutalną wojnę, która powoduje tyle cierpienia i niepotrzebnych zniszczeń - powiedziała na briefingu Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu. 

Dalej Psaki podkreśliła, że Władimir Putin "wypaczyć historię", aby "usprawiedliwić swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę". 

- Prezydent przedstawił nam rewizjonistyczną wersję historii, która przyjęła formę dezinformacji - powiedziała Psaki. - Na szczęście wszyscy jesteśmy świadomi - dziennikarze na całym świecie, Europejczycy są świadomi, Amerykanie - fabryki dezinformacji, jaką wydają się być prezydent Putin i Kreml - przekazała rzeczniczka Białego Domu. 

Obchody Dnia Zwycięstwa w Niemczech - 9 maja 2022 roku Barwy Ukrainy zabronione, sowieckie symbole tolerowane. Kliczko odpowiada

Psaki oceniła, że sugestia, jakoby wojnę w Ukrainie spowodowała "zachodnia agresja lub zachodnie plany" jest "fałszywa i absurdalna". 

Obchody Dnia Zwycięstwa w Rosji i kłamstwa Putina

W trakcie parady zwycięstwa zorganizowanej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa Władimir Putin oskarżył NATO i Ukrainę o sprowokowanie wojny i zagrożenie bezpieczeństwu Rosji. - Otwarcie prowadzono przygotowania do operacji w Donbasie, do wtargnięcia na nasze historyczne ziemie, włączając Krym. W Kijowie mówiono o możliwości wykorzystania broni jądrowej. Blok NATO rozpoczął aktywne, wojskowe przejmowanie przylegających terytoriów - mówił Putin. Praktycznie od samego początku rosyjska propaganda uzasadnia w ten sposób atak na Ukrainę.  

W ocenie rosyjskich komentatorów niezależnych i historyków tego typu wypowiedzi obrażają pamięć żołnierzy, którzy 77 lat temu walczyli z hitlerowskimi Niemcami.

Joe Biden - zdjęcie archiwalne Joe Biden trolluje Putina. Podpisał ustawę lend-lease w Dniu Zwycięstwa

Więcej o: