Przewodniczący Rady Europejskiej odwiedził Ukrainę. Wizytę w Odessie przerwało bombardowanie miasta

Przewodniczący Rady Europejskiej przebywa z wizytą w Ukrainie. Charles Michel odwiedził portową Odessę nad Morzem Czarnym. Rozmawiał też z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się również z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, jednak ich spotkanie trzeba było przerwać z powodu bombardowania miasta.

Charles Michel odwiedził też blokowany przez Rosjan port, przez który nie mogą być eksportowane ukraińskie towary - przede wszystkim spożywcze. Z Charlesem Michelem rozmawiał online także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca przekazał unijnemu urzędnikowi, że ważne jest, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie spowodowanemu agresywnymi działaniami Rosji. "Należy podjąć natychmiastowe działania w celu odblokowania ukraińskich portów, by można było eksportować pszenicę" - zaznaczył Zełenski.

Dodał, iż docenia odważną pozycję przewodniczącego Rady Europejskiej i jego obecność w Odessie. Wyraził także wdzięczność za nieustanne wsparcie jego kraju przez Wspólnotę w wielu dziedzinach.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Charles Michel przerwał spotkanie z premierem Ukrainy z powodu bombardowań w Odessie

W Odessie przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się m.in. z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem. Spotkanie trzeba było jednak przerwać z powodu bombardowania Odessy przez siły rosyjskie. Poinformował o tym jeden z unijnych urzędników.

Na Twitterze Charles Michel zamieścił wpis, w którym podał okoliczności spotkania w Ukrainie. "Przyjechałem świętować Dzień Europy w Odessie, mieście, o którym Puszkin powiedział, że można w nim poczuć Europę. I w którym dziś Ukraińcy chronią swoje pomniki przed kulami i rakietami oraz swoją wolność przed rosyjską agresją. Nie jesteście sami. Unia Europejska stoi za wami" - napisał szef Rady Europejskiej.

Zabawnego twitta ze spotkania obu polityków zamieścił oficjalny profil Ukrainy. "Nasz premier jest po prawej" - czytamy we wpisie, który odnosi się, jak się zdaje, do uderzającego podobieństwa obu panów.

Więcej o: