Rosja. Lotnicza część parady odwołana przez pogodę. W Woroneżu nie było żadnego sprzętu wojskowego

W poniedziałek 9 maja rano rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że z powodu pogody odwołana zostaje lotnicza część parady w Moskwie. Jak się okazuje, samoloty nie wystartowały także w innych rosyjskich miastach. W niektórych regionach w paradach nie zaprezentowano nawet jednej sztuki sprzętu wojskowego.

- Powietrzna część parady w Moskwie została odwołana z powodu pogody - przekazał w poniedziałek 9 maja rano rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez prokremlowską agencję RIA Novosti. Wcześniej pracownik rosyjskiego centrum pogodowego Jewgienij Tiszkowiec powiedział, że "ze względu na warunki pogodowe organizacja defilady może być trudna". 

Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

Rosja. Zła pogoda oficjalnym powodem braku powietrznej części parady w Moskwie

Jak się okazało, samoloty nie pojawiły się podczas Dnia Zwycięstwa także w innych rosyjskich miastach. "Lotnicza część parady w Moskwie, Kaliningradzie, Murmańsku, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Samarze odwołana. Oficjalnym powodem 'złe warunki pogodowe'" - napisał dziennikarz Łukasz Bok.

Decyzja o rezygnacji z przelotu samolotów z powodu złej pogody jest o tyle dziwna, że w ubiegłych latach Kreml wydawał miliardy rubli, aby rozproszyć chmury nad stolicą Rosji. Tak się stało choćby w 2021 roku, kiedy władze Moskwy wydały 417 mln rubli (21 mln złotych po ówczesnym kursie) na ten cel. 

Jeszcze 6 maja Ministerstwo Obrony Rosji informowało, że w paradzie w Moskwie udział wezmą myśliwce naddźwiękowe, bombowce strategiczne Tu-160 oraz - po raz pierwszy od 2010 roku - samolot dowodzenia Ił-80 zwany samolotem "dnia Sądu Ostatecznego". Tego samego dnia wydano prognozę, że 9 maja ma padać i będzie konieczne przeprowadzenie "aktywnego wpływu na pogodę".

Przeczytaj więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir Putin podczas Dnia Zwycięstwa, 2019 rokPutin nie jest w stanie ogłosić zwycięstwa w Dniu Zwycięstwa

Dzień Zwycięstwa w Rosji. W Woroneżu defilada wojskowa bez sprzętu wojskowego

Problemy z dostępnością sprzętu podczas parad wojskowych miały także inne rosyjskie miejscowości. W Woroneżu parada zwycięstwa odbyła się bez sprzętu wojskowego. W pochodzie udział wzięło tylko 2,1 tysiąca żołnierzy i oficerów oddziałów garnizonu woroneskiego. 

Według Ministerstwa Obrony defilady z okazji 9 maja odbędą się w 28 miastach. Łącznie w ich realizację zaangażowanych będzie prawie 65 tys. osób, około 2,4 tys. rodzajów sprzętu wojskowego i  ponad 460 samolotów.

Chersoń. Ukrainiec zażartował z Rosyjskich żołnierzy. Uciekali przed gwizdaniem [WIDEO]Ukrainiec zakpił z rosyjskich żołnierzy. Gwizdnął, jakby spadał pocisk

Więcej o: