Wojna w Ukrainie. Rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym. Mogą zaatakować w każdej chwili

Na Morzu Czarnym znalazły się rosyjskie okręty wojenne, które mogą zaatakować południową Ukrainę w każdej chwili. Jak informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe", wróg może przeprowadzić w poniedziałek ostrzał w związku z Dniem Zwycięstwa.

"Prawdopodobieństwo ataków rakietowych i ostrzałów południowej Ukrainy pozostaje wysokie, biorąc pod uwagę symbolikę znaczącej daty [9 maja, Dzień Zwycięstwa w Rosji - red.] i zemstę wroga za nasze zwycięstwa" - ostrzega dowództwo "Południa". "Niemniej jednak pamiętając o walce naszych przodków z faszyzmem, kontynuujemy świętą walkę (...) w imię pokoju na całej ziemi i w naszej rodzimej Ukrainie" - czytamy w komunikacie ukraińskiego wojska.

Zobacz wideo

Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty wojskowe, mają po 50 pocisków manewrujących

Grupa okrętów rosyjskiej floty, znajdująca się na Morzu Czarnym w pobliżu ukraińskiego wybrzeża, składa się z co najmniej sześciu okrętów oraz dwóch okrętów podwodnych, które w każdej chwili mogą przejść do ataku rakietowego - przekazało w mediach społecznościowych Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe". Każdy z okrętów jest wyposażony jest w 50 pocisków manewrujących - podaje "Ukraińska Prawda".  

Odessa. Rosjanie zniszczyli tereny rekreacyjne

Znad Morza Czarnego wystrzelono 8 maja koło godziny 16.20 trzy pociski w kierunku Odessy - donosi ukraiński portal Izbirkom.org.ua. Ukraińskim wojskom udało się zestrzelić jeden z nich, niestety dwa pozostałe uderzyły w osiedle i zniszczyły tereny rekreacyjne. Pożar, który wybuch w wyniku ostrzału, został ugaszony przez cztery jednostki straży pożarnej. Obecnie ratownicy kontynuują zbieranie gruzów.  Rosjanie przeprowadzili atak na osiedle zamieszkałe przez ludność cywilną, dlatego policja prowadzi dochodzenie ws. zbrodni przeciwko ludności ukraińskiej. 

Dowództwo Operacyjne "Południe" przekazało, że została przedłużona godzina policyjna w Odessie oraz w obwodzie odeskim. Obowiązuje od godz. 22 8 maja do godz. 5 rano 10 maja - podaje Radio Wolna Europa. W tych godzinach mieszkańcy wyznaczonych terenów nie mogą przebywać w miejscach publicznych. Dodatkowo 9 maja zamknięte zostały dworce kolejowe i autobusowe. Zdaniem ukraińskiego ministerstwa obrony, Rosjanie w związku z Dniem Zwycięstwa hucznie obchodzonym w Rosji 9 maja, mogą uciekać się do prowokacji lub zaostrzyć swoje ataki w Ukrainie. 

**********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: