Ukraina, obwód ługański. Rosjanie zbombardowali szkołę i sieć wodno-kanalizacyjną. Milion osób bez wody

Około 60 osób znajduje się pod ruinami szkoły w Biłohoriwce, zbombardowanej przez Rosjan w sobotę. Zdaniem szefa ługańskiej administracji obwodowej szanse na ich przeżycie są niewielkie. Rosjanie zaatakowali także sieć wodno-kanalizacyjną w obwodzie ługańskim, w wyniku czego ok. milion mieszkańców utraciło dostęp do bieżącej wody.

W sobotę 7 maja Rosjanie zbombardowali szkołę w Biłohoriwce (obwód ługański), całkowicie ją niszcząc. W wyniku tych działań zginęło prawdopodobnie 60 cywilów, którzy się tam schronili przed ostrzałem. Według Serhija Hajdaja, szefa ługańskiej administracji obwodowej, w momencie nalotu w budynku znajdowało się 90 osób, z których 27 uratowało się uratować. W niedzielę 8 maja Hajdaj udzielił wywiadu Polsatowi News

Zobacz wideo Czy Rosja ogłosi wielkie zwycięstwo podczas parady 9 maja w Moskwie?

Rosjanie zbombardowali szkołę w Biłohoriwce. Hajdaj: Są nazistami, idą w ślad za Hitlerem

Pod ruinami szkoły nadal znajduje się około 60 osób. - Rosjanie zrzucili bombę lotniczą, a więc szanse na przeżycie są niewielkie - powiedział Hajdaj i dodał, że kolejny rosyjski pocisk trafił w sieć wodno-kanalizacyjną, której naprawa może potrwać nawet pół roku. Obecnie bez dostępu do bieżącej wody pozostaje około miliona osób w obwodzie. 

Zdaniem szefa ługańskiej administracji obwodowej zaatakowanie szkoły, będącej schronem cywilów, to działanie celowe. - Rosja nie walczy z żadnym nazizmem, jak twierdzi, bo oni sami są nazistami. Idą w ślady Hitlera - powiedział, dodając, że celem Putina jest "pełne zniszczenie Ukraińców", a w dalszej kolejności "marsz na Europę, by zająć jak najwięcej państw".

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Skutki ataku na szkołę w BiłohirowceAtak na szkołę w obwodzie ługańskim. Pod gruzami mogło zginąć 60 osób

75. dzień wojny w Ukrainie. Największa aktywność Rosjan w kierunku donieckim i iziumskim

Rosja atakuje i przegrupowuje swoje siły. Największa aktywność Rosjan, według raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego, obserwowana jest w Donbasie i obwodzie charkowskim. Trwa 75 doba wojny na Ukrainie.

Ostatniej doby (8 maja) Rosjanie dokonali 10 dużych ataków na ukraińskie pozycje. Większość z nich, jak wyjaśnia rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Pawło Kowalczuk, miała miejsce Donbasie. W obwodach donieckim i ługańskim obrońcy Ukrainy odparli sześć ataków wroga. Zniszczyli 20 czołgów, jeden system artyleryjski, 28 transporterów opancerzonych.

W Donbasie główne działania zbrojne prowadzone były w okolicach Rubiżnego, Popasnej. Rosjanie, według informacji ukraińskiej armii, przygotowują też ofensywę w kierunku Siwierska, Lisiczańska, Słowiańska i Awdijewki. W okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przy granicy z obwodem donieckim, Rosjanie również przygotowują się do ofensywy: w kierunku wsi Sułyhiwka, Nowa Dmytriwka i Kurulka.

Jak czytamy w raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie na południowym odcinku frontu, za pomocą artylerii, ostrzeliwali pozycje ukraińskiej armii. W zajętych miejscowościach obwodu zaporoskiego Rosjanie zmuszają miejscową ludność do uczestnictwa w obchodach Dnia Zwycięstwa w II wojnie światowej, organizowanych na okupowanych terytoriach.

Huta Azowstal w MariupoluEwakuowano wszystkich cywilów z Azowstalu. Zostali żołnierze

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: