Putin wysłał Ukraińcom depeszę gratulacyjną. "Wspólnym obowiązkiem jest zapobieganie odrodzeniu nazizmu"

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał w niedzielę kilkanaście depesz gratulacyjnych z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej. Jedną z depesz skierował do ukraińskiego narodu.

"Z okazji 77. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej Władimir Putin wysłał depesze gratulacyjne do przywódców i obywateli Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Abchazji, Osetii Południowej, Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także narodów Gruzji i Ukrainy" - przekazały w niedzielę w południe służby prasowe Kremla.

Prezydent Rosji w przesłanych gratulacjach stwierdził, że należy oddawać hołd i szacunek tym, którzy zwalczyli nazizm.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Dzisiaj wspólnym obowiązkiem jest zapobieganie odrodzeniu nazizmu, który przyniósł tyle cierpień ludziom z różnych krajów. Trzeba zachować i przekazywać potomnym prawdę o wydarzeniach z lat wojny, wspólne wartości duchowe i tradycje braterskiej przyjaźni" - zaznaczył Putin.

Kreml poinformował także, że "w telegramach gratulacyjnych do liderów Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej rosyjski przywódca zauważył, że dziś żołnierze, podobnie jak ich przodkowie, walczą ramię w ramię o wyzwolenie swojej ojczyzny z nazistowskich brudów".

Rzekoma konieczność "denazyfikacji" Ukrainy była jednym z pretekstów, dla których Rosja 24 lutego zaatakowała Ukrainę.

Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01.

Podpisy pod aktem kapitulacji złożono po godzinie 22.00. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja i dlatego ten dzień w Związku Sowieckim i krajach mu podporządkowanych - także w Polsce - obchodzono jako Dzień Zwycięstwa. Rosja do dziś obchodzi go właśnie wtedy.

Znaczenie 8 maja 1945 roku jest różnie interpretowane przez polskich historyków. Jedni podkreślają, że dzień ten symbolizuje przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem, inni uznają tę datę za dzień klęski krajów, które na następne dziesięciolecia dostały się do sowieckiej strefy wpływów.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: