W wyniku podpisania 7 maja o godzinie 2.41 przez przedstawiciela niemieckiego admirała Karla Dönitza aktu kapitulacji Niemiec, dzień później, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego nastąpiło przerwanie działań sił zbrojnych. Wojna trwała sześć lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli.
Złożenie broni nastąpiło w Europie. Na Dalekim Wschodzie wciąż trwały walki. W sierpniu 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki spadły bomby atomowe i zmusiły Japończyków do kapitulacji. Dopiero 2 września 1945 r. definitywnie zakończyła się II wojna światowa. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Józef Stalin zażądał ponownego uroczystego podpisania kapitulacji, która miała się odbyć w kontrolowanej przez przywódcę ZSRR stolicy upadającej Rzeszy. Przygotowany dokument zawierał te same warunki bezwarunkowego poddania się wojsk niemieckich, jakie ustalono poprzedniego dnia w Reims. Ceremonia odbyła się w byłym kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina - Karlshorst.
Zgodnie z ustaleniami z Reims akt kapitulacji Rzeszy wszedł w życie o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego. W ZSRR była już 1:01. Stąd też różnica w świętowaniu dnia zwycięstwa pomiędzy krajami zachodnimi a Rosją.
W lipcu i sierpniu 1945 roku w Poczdamie trwały spotkania koalicji antyhitlerowskiej tzw. Wielkiej Trójki - przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina, prezydenta USA Harry'ego Trumana, który zastąpił zmarłego w kwietniu Franklina Delano Roosevelta, oraz premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Ich celem było ustalenie: trybu likwidacji skutków II wojny światowej, losów Niemiec, opracowanie traktatów pokojowych i zasad organizacji powojennego świata. W wyniku ustaleń poczdamskich Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Nowy okupant zwalczał wszelkie dążenia naszego kraju do pełnej niepodległości, na które obywatele musieli czekać aż do 1989 roku.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.