Wyspa Węży. Trzy rosyjskie okręty zniszczone. Są nowe zdjęcia satelitarne

Siły ukraińskie u wybrzeży Wyspy Węży zatopiły rosyjski okręt desantowy typu Sierna. W mijającym tygodniu Ukraińcom udało się zniszczyć także fregatę "Admirał Makarow" i dwa kutry Raptor. Agencja AP pokazała nowe zdjęcia satelitarne, na podstawie których potwierdziła ostatnie ataki na pozycje Rosjan.

Do sobotniego ataku na rosyjski okręt wojsko ukraińskie użyło drona Bayraktar. Oprócz kutra udało im się zniszczyć znajdujący się na Wyspie Węży system przeciwlotniczy Tor-M2. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy pokazał nagranie z tego zdarzenia.

"Tradycyjna parada rosyjskiej Floty Czarnomorskiej 9 maja br. odbędzie się w pobliżu Wyspy Węży - na dnie morza" - napisało na Twitterze MON Ukrainy.

Dowództwo operacyjne "Południe" dodało, że Ukraińcy ostrzelali budynek na wyspie, w którym stacjonowali rosyjscy żołnierze. Straty Rosjan wciąż są ustalane.

Lokalizację potwierdziła agencja Associated Press, która przeanalizowała zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Planet Labs PBC. Widać na nich następstwa po ataku Bayraktarem na rosyjskie pozycje na Wyspie Węży i unoszący się nad nią dym.

Wyspa Węży. Ukraińcy zniszczyli okręt "Admirał Makarow" i dwa kutry typu Raptor

W piątek ukraiński MON informował o zniszczeniu innego rosyjskiego okrętu, "Admirała Makarowa". Jak podano na łamach portalu Dumskaja, we fregatę 'Admirał Makarow' uderzyły ukraińskie rakiety Neptun. Rakiety tego samego typu zniszczyły kwietniu rosyjski flagowy krążownik 'Moskwa'. Serwis przekazał, że "Makarow" został uszkodzony, ale nie zatonął. Nowoczesna rosyjska fregata została wprowadzona użytku w 2017 r.

Na początku tygodnia Ukraińcy zatopili też dwa rosyjskie kutry typu Raptor.

Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: Ukraińskie wojsko zniszczyło już 12 rosyjskich łodzi

Od początku wojny do 8 maja ukraińskiemu wojsku udało się zniszczyć 12 rosyjskich jednostek pływających, tj. łodzi lub statków - podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wyspa Węży stała się symbolem ukraińskiego oporu po tym, gdy w sieci opublikowano nagranie, na którym słychać było, jak ukraińscy żołnierze w bezpośredni sposób odmawiają Rosjanom złożenia broni.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: