Ukraińskie służby o przechwyconej rozmowie rosyjskiego żołnierza. "Zabijają nawet matki na oczach dzieci"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała w sobotę, że doszło do przechwycenia rozmowy telefonicznej, w której uczestniczył jeden z rosyjskich dowódców. Mężczyzna miał opowiadać o zabiciu w jednej z ukraińskich miejscowości matki na oczach jej dwójki dzieci.

"Podczas gdy rosyjska propaganda próbuje przekonać, że najeźdźcy nie popełniają zbrodni wojennych, obnoszą się ze swoimi okrucieństwami w rozmowach telefonicznych" - czytamy w sobotnim komunikacie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Jak dodano, "okupanci zabijają nawet ukraińskie matki na oczach ich dzieci", o czym ma świadczyć przechwycona rozmowa telefoniczna rosyjskiego dowódcy z żoną.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Była tam matka z dwójką dzieci… - miał opowiadać mężczyzna, dodając potem, że kobieta została zamordowana na oczach swojego potomstwa.

- Oczywiście jest uważana także za wroga - miała z kolei zareagować małżonka dowódcy.

"To znaczy, u Rosjan poddanych praniu mózgu każdy obywatel naszego kraju zasługuje na śmierć tylko dlatego, że jest Ukraińcem. Jednocześnie są zaskoczeni, że "lokalna ludność jest wściekła". Nie rozumieją, że wszyscy nie jesteśmy "ludem", ale obrońcami naszej Ojczyzny. Dlatego - wygramy!" - skomentowała Służba Bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Czy Rosja ogłosi wielkie zwycięstwo podczas parady 9 maja w Moskwie?

Prezydent Ukrainy: Ewakuowano cywilów z zakładów Azowstal

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że z bombardowanych przez wojska rosyjskie zakładów metalowych Azowstal w Mariupolu udało się ewakuować ponad 300 osób. Teraz ma nastąpić faza druga ewakuacji - rannych i medyków.

"Dziękuję grupom Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Organizacji Narodów Zjednoczonych za pomoc nam w przeprowadzeniu pierwszego etapu misji w Azowstali. Udało się uratować ponad 300 osób- kobiet, dzieci. Praktycznie wywieźliśmy osoby cywilne z Azowstali. Teraz będziemy realizować drugi etap misji- ewakuację rannych i lekarzy. Wiadomo, że nie będzie to łatwe. Stale pracujemy nad tym, aby wywieźć stamtąd naszych żołnierzy, bohaterów, którzy bronią Mariupola"- mówił Wołodymyr Zełenski.

W sobotę po południu wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że wszystkie kobiety, dzieci oraz osoby starsze zostały ewakuowane z huty Azowstal w Mariupolu. "Rozkaz prezydenta został wykonany.(...) Tę część operacji humanitarnej w Mariupolu zakończono" - napisała Iryna Wereszczuk na Facebooku.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: