Wicepremierka Ukrainy: Z Azowstalu ewakuowano wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze

Wszystkie kobiety, dzieci oraz osoby starsze zostały ewakuowane z huty Azowstal w Mariupolu. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wcześniej zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska potwierdziły, że z terenu huty Azowstal udało się wywieźć kolejnych 50 cywilów. Ewakuowani chronili się w podziemiach huty, gigantycznego kompleksu przemysłowego, będącego ostatnią twierdzą ukraińskich żołnierzy w Mariupolu.

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiega ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

W piątek podczas ewakuacji cywilów zginęło trzech obrońców Azowstal, a sześciu zostało ciężko rannych. Jeden żołnierz zginął na skutek trafienia w samochód pocisku kierowanego, dwóch kolejnych dosięgnęły bomby zrzucane z bezzałogowców.

Także w piątek podczas nieformalnego porozumienia o wstrzymaniu ognia w Azowstalu Rosjanie ostrzelali samochód, którym mieli być ewakuowani cywile.

W ostatnich dniach z całego Mariupola udało się ewakuować ponad 300 cywilów. Szacuje się, że w mieście, które zostało całkowicie zrujnowane przez Rosjan, pozostaje jeszcze kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich cywilów. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie usuwają z miasta gruz oraz zwłoki osób zabitych. W ten sposób mają chcieć przygotować Mariupol, by 9 maja świętować jego przejęcie

Więcej o: