Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała oświadczenie ws. wojny w Ukrainie. Ale słowo "wojna" w nim nie pada

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątkowym komunikacie wyraziła "zaniepokojenie" sytuacją na Ukrainie. W komunikacie uniknięto jednak słów takich jak "wojna" lub "inwazja". Zamiast tego zaapelowano o "pokojowe" rozwiązanie.

"Rada Bezpieczeństwa wyraża głębokie zaniepokojenie kwestią utrzymania pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy" - czytamy w piątkowym oświadczeniu opublikowanym przez przedstawicielstwo Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Stany Zjednoczone w maju przewodniczą radzie.

W stanowisku podkreślono, że "zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do pokojowego rozstrzygania sporów międzynarodowych".

"Rada Bezpieczeństwa wyraża silne poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania" - dodano.

Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

Wojna w Ukrainie. Rada Bezpieczeństwa ONZ z komunikatem

Do oświadczenia odniósł się sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który zaznaczył, że "po raz pierwszy Rada Bezpieczeństwa przemówiła jednym głosem w obronie pokoju w Ukrainie".

"Jak często mówiłem, świat musi zjednoczyć się, by uciszyć działa i podtrzymać wartości Karty Narodów Zjednoczonych. Z zadowoleniem przyjmuję to wsparcie i będę nadal dokładać wszelkich starań, aby ratować życie, zmniejszać cierpienie i znaleźć drogę pokoju" - zapowiedział.

Służby prasowe ONZ wskazały w komunikacie, że to pierwsze takie oświadczenie Rady Bezpieczeństwa od początku rozpoczętej 24 lutego wojny w Ukrainie.

Proponowany jeszcze w lutym projekt rezolucji został wówczas zawetowany przez Rosję, która pełni w radzie funkcję stałego członka.

"Jednak wkrótce potem Zgromadzenie Ogólne ONZ składające się z 193 członków przyjęło dwie niewiążące rezolucje, wyrażające ubolewanie z powodu "agresji" Rosji na Ukrainę. Potępiło również Rosję za stworzenie "tragicznej" sytuacji humanitarnej i zażądało, aby jej wojska "natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo" wycofały się oraz aby zapewniono dostęp do pomocy i ochronę ludności" - wskazują jednocześnie przedstawiciele ONZ.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: