Rosyjski okręt desantowy zatopiony w pobliżu Wyspy Węży. Jest nagranie

Ukraińskie siły zatopiły rosyjski okręt desantowy na Morzu Czarnym. Poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Nagranie ataku z wykorzystaniem tureckiego drona Bayraktar trafiło do sieci.

Z medialnych doniesień wynika, że rosyjski desantowy kuter klasy Sierna miał znajdować się u wybrzeży pozostającej pod rosyjską okupacją Wyspy Węży.

Ukraińskie wojsko przekazało również, że za pomocą drona Bayraktar udało się zniszczyć znajdujący się na wyspie system przeciwlotniczy Tor-M2. Od początku tego miesiąca siły ukraińskie informowały, że przy użyciu dronów w pobliżu Wyspy Węży zniszczono dwie rosyjskie łodzie patrolowe.

Wyspa Węży stała się symbolem ukraińskiego oporu po tym, gdy w sieci opublikowano nagranie, na którym słychać było, jak ukraińscy żołnierze w bezpośredni sposób odmawiają Rosjanom złożenia broni.

Zobacz wideo Czy Rosja ogłosi wielkie zwycięstwo podczas parady 9 maja w Moskwie?

Wojna w Ukrainie

Wciąż trwają intensywne walki w Donbasie. Pozycje ukraińskiej armii są atakowane w obwodach donieckim i ługańskim. Rosjanie ostrzeliwują tam także obiekty cywilne.

W obwodzie ługańskim walki trwają m.in. w okolicach Popasnej, Rubiżnego i Siewierodoniecka. W obwodzie donieckim, jak poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko, w nocy Rosjanie ostrzeliwali wzdłuż całej linii frontu. Pociski spadały na wiele miejscowości i budynki mieszkalne m.in. w Kramatorsku, Małotaraniwce, Dużkiwce. Rosjanie nad ranem w obwodzie donieckim próbowali przeprowadzić dwa szturmy, ale ukraińscy żołnierze odparli ataki.

Ukraińska armia poinformowała, że na południu kraju - w Iwano Kepynym w obwodzie mikołajowskim zniszczyła rosyjski skład amunicji i 20 transporterów opancerzonych.

Rosjanie ostrzeliwali miasto Mikołajów. Rano rakiety spadły na obiekty infrastruktury w obwodzie połtawskim. Od kilku dni trwa rosyjski szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu. Mimo ostrzałów udało się ewakuować stamtąd około 50 cywilów. Oblężonej fabryki wciąż bronią ukraińscy żołnierze.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: