Emmanuel Macron zaprzysiężony na drugą kadencję. "Francja nadal będzie inspirowała świat" [ZDJĘCIA]

Prezydent Francji Emmanuel Macron w sobotę został zaprzysiężony na drugą kadencję. Podczas ceremonii Macron podkreślał, że koniecznie są działania, które pozwolą uniknąć eskalacji po agresji Rosji na Ukrainę. Zapowiedział też działania, by Francja była "wielkim, ekonomicznym mocarstwem".

Emmanuel Macron, który w kwietniu pokonał w wyborach skrajnie prawicową Marine Le Pen, w sobotę został zaprzysiężony na drugą kadencję prezydenta Francji. Ceremonię poprzedziło oficjalne potwierdzenie wyników wyborów, które odczytał Laurent Fabius, prezes Rady Konstytucyjnej. W wydarzeniu wzięło udział ok. 450 gości. 

Zobacz wideo Jaka będzie teraz polityka Emmanuela Macrona?

Emmanuel Macron zaprzysiężony. "Musimy być wierni zasadom równości, braterstwa i wolności"

- W chwili, w której Francuzi powierzają mi ponownie najważniejszy urząd, towarzyszy mi świadomość najwyższej powagi sytuacji. Powrót wojny do Europy, pandemia i wyzwania ekologiczne to zbieg wydarzeń, z jakim rzadko musiał się mierzyć nasz świat i nasz kraj - mówił prezydent Francji. 

Macron podczas przemówienia podkreślał, że będzie to "przełomowy czas dla Francji i Europy". Zwracał też uwagę na konieczność podejmowania działań, by "uniknąć wszelkich eskalacji po agresji rosyjskiej na Ukrainę". Mówił również o budowaniu "nowego europejskiego pokoju" i działaniu, by Francja była "wielkim, ekonomicznym mocarstwem". 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obiecywał pracę na rzecz "społeczeństwa pełnego zatrudnienia" oraz przeciw "nierównościom społecznym, zagrożeniom dnia codziennego i terroryzmowi". Wskazywał, że celem jest, "byśmy byli narodem bardziej niezależnym, żebyśmy mogli lepiej żyć i prezentować naszą europejską i francuską odpowiedź na współczesne wyzwania" i podkreślał, że Francja "nadal będzie inspirowała świat". 

Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie w drugiej turze 

Macron wygrał wybory prezydenckie w drugiej turze, w której zmierzył się ze skrajnie prawicową Marine Le Pen. Udało mu się uzyskać 58,54 proc. głosów i wyprzedził Le Pen o ponad 17 punktów procentowych (zdobyła 41,46 proc. głosów). Frekwencja wyborcza wyniosła 71,9 procent, co stanowi drugi najgorszy wynik w historii bezpośrednich wyborów prezydenckich we Francji. Macron prezydentem Francji będzie do 2027 roku. 

To już druga wygrana Emmanuela Macrona nad Marine Le Pen. Poprzednio zmierzyli się w 2017 roku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: