Brytyjczycy potwierdzają: Ukraińcom udało się zniszczyć najbardziej zaawansowany rosyjski czołg [WIDEO]

Co najmniej jeden T-90M, najbardziej zaawansowany czołg Rosji, został zniszczony w walkach na wschodzie Ukrainy - potwierdza Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Resort ocenia, że Rosja będzie potrzebowała dużo czasu i środków, by odbudować straty, które już poniosła walcząc z Ukrainą.
Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

O stracie czołgu T-90M pisaliśmy już w czwartek, kiedy pojawił się pierwsze doniesienia i zdjęcia. Teraz brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło te informacje. 

"Co najmniej jeden T-90M, najbardziej zaawansowany czołg Rosji, został zniszczony w walkach" - poinformowano w komunikacie w sobotę rano. Zdjęcia spalonego wraku wykonano w rejonie Charkowa, gdzie Ukraińcy wyzwolili w ostatnim czasie kilka miejscowości zajmowanych przez Rosjan.

Straty trudne to odbudowania

Jak zwraca uwagę brytyjski resort obrony, T-90M to bardzo nowoczesny model czołgu. "Został wprowadzony na rynek w 2016 roku i posiada ulepszony pancerz, zmodernizowane działo oraz ulepszone systemy nawigacji satelitarnej" - czytamy. 

Według informacji Brytyjczyków, około 100 czołgów T-90M znajduje się obecnie w służbie wśród najlepiej wyposażonych jednostek rosyjskich, w tym tych walczących w Ukrainie.

Konflikt w Ukrainie bardzo obciąża niektóre z najlepszych jednostek rosyjskich. Odbudowa rosyjskich sił zbrojnych po konflikcie będzie wymagała znacznego nakładu czasu i kosztów. Wymiana zmodernizowanego i zaawansowanego sprzętu będzie szczególnie trudna ze względu na sankcje ograniczające dostęp Rosji do krytycznych komponentów mikroelektronicznych

- czytamy w komunikacie

Według autora bloga Oryx - który jest podlicza straty sprzętowe w różnych konfliktach, bazując na zdjęciach i nagraniach, które trafią do sieci - Rosja straciła w Ukrainie co najmniej 625 czołgów, z czego około połowa została zniszczona, kilkadziesiąt uszkodzono lub porzucono, a ponad 200 zostało przejętych przez Ukraińców.  

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie stracili ponad 25 tysięcy żołnierzy

Z kolei w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojny Ukrainy podał zaktualizowane dane o stratach rosyjskich, z których wynika, że obrońcy od 24 lutego zabili lub wykluczyli z walki 25 100 żołnierzy agresora. Od wczoraj liczba ta miała wzrosnąć o 200.

Ukraińcy poinformowali również, że wedle ich szacunków Rosjanie stracili: 1122 czołgów, 2713 opancerzone wozy bojowe, 509 zestawów artyleryjskich, 172 samobieżne wyrzutnie rakiet, 84 systemy walki przeciwlotniczej, 199 samolotów, 155 helikopterów, 1934 samochody i cysterny, 11 jednostek pływających, 341 bezzałogowych statków powietrznych, 38 jednostek sprzętu specjalnego oraz 90 rakiet.

Jak dodano, od wczoraj największe straty Rosja poniosła w północno-wschodniej części kraju.

Więcej o: