Wojna w Ukrainie. Armia wyzwoliła pięć miejscowości. Zełenski stawia Rosji warunek ws. rozmów

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ewakuacja ludzi z zakładów Azowstal w Mariupolu jest kontynuowana. W piątek i sobotę udało się uratować stamtąd blisko 100 ukraińskich cywilów. Prezydent Ukrainy postawił warunek Rosji w sprawie rozmów pokojowych.

Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu powiedział, że w piątek z zakładów Azowstal w Mariupolu ewakuowano ponad 40 osób - kobiety i dzieci. - Wierzymy, że niebawem będą oni mogli wyjechać na bezpieczne tereny po dwóch miesiącach ostrzału i przebywania w schronach - powiedział. W akcji ewakuacyjnej pośredniczą ONZ oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Zełenski: Jeśli Rosjanie zabiją kogokolwiek z Azowstalu, przekreślą szanse na dalsze rozmowy

Jak wyjawił prezydent Ukrainy, trwają prace nad dyplomatycznymi możliwościami mającymi pomóc ocalić żołnierzy, którzy pozostają w Azowstalu. - Zaangażowani są w to wpływowi mediatorzy - wpływowe państwa - dodał.

Z kolei w rozmowie ze specjalistami z brytyjskiego Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Zełenski oświadczył, że jeśli Rosjanie zabiją kogokolwiek, kto jest w zakładach Azowstal, przekreślą szanse na jakiekolwiek dalsze rozmowy.

Żołnierze z pułku Azow twierdzą, że Rosjanie naruszyli w piątek zawieszenie broni, które miało umożliwić ewakuację - ostrzelali pociskami przeciwpancernymi samochód, którym mieli być ewakuowani cywile. Jeden z obrońców zginął, a sześciu zostało rannych.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. W sobotę z Azowstalu ewakuowano kolejnych 50 osób

Ewakuacja jest kontynuowana w sobotę. Zarówno Ukraina, jak i Rosja potwierdziły, że udało się zabrać z miasta kolejnych 50 cywilów, w tym 11 dzieci - odjechali do Zaporoża.

W ostatnich dniach z całego Mariupola udało się ewakuować ponad 300 cywilów. Szacuje się, że w mieście, które zostało całkowicie zrujnowane przez Rosjan, pozostaje jeszcze kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie usuwają z miasta gruz oraz zwłoki zabitych. W ten sposób mają chcieć przygotować Mariupol, by 9 maja świętować jego przejęcie.

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiega ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

Ukraińskie siły zbrojne: Rosjanie szturmowali Azowstal, ostrzelali okolice Charkowa i Mikołajowa

Rosjanie szturmowali zakłady Azowstal w Mariupolu, ostrzeliwali okolice Charkowa i Mikołajowa - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w porannym raporcie. W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli osiem ataków - podał rzecznik sztabu Pawło Kowalczuk.

Dodał, że ukraińscy żołnierze zniszczyli trzy rosyjskie czołgi, osiem systemów artyleryjskich, siedem jednostek bojowych wozów opancerzonych, jeden samochód i trzy jednostki specjalnego sprzętu inżynieryjnego wroga.

Rosjanie kontynuują ostrzał artyleryjski osiedli w pobliżu Charkowa. Wysadzili również w tej okolicy trzy mosty drogowe w celu spowolnienia działań kontrofensywnych Sił Zbrojnych Ukrainy. W piątkowym oświadczeniu Sztab Generalny podał, że ukraińskie wojsko wyzwoliło pięć miejscowości w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie rakiety spadły także na Mikołajów. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych informuje, że ostrzał rakietowy i artyleryjski był skierowany na infrastrukturę cywilną.

Z kolei w okupowanym Chersoniu Rosjanie starają się utrzymać ustanowiony tam przez siebie reżim - zwiększyli w tym celu liczbę punktów kontrolnych i patroli.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: