Ranna w nogi 15-latka ewakuowała z Popasnej cztery dorosłe osoby. "Wróg zastawił wybuchowe pułapki"

Ukraińskie media obiegła historia odważnej 15-latki, która, mimo odniesionych ran, ewakuowała do Bachmutu w obwodzie donieckim cztery dorosłe osoby. Nastolatka prowadziła auto po zaminowanej drodze.

Historię 15-latki z Popasnej, miasta w obwodzie ługańskim, opisał w sieci szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Haidai. 

Dziewczyna uciekała do Bachmutu w Donieckim Zagłębiu Węglowym wraz z czterema dorosłymi osobami. Auto, którym jechali, zostało ostrzelane przez Rosjan. Dwóch mężczyzn, w tym kierowca, zostało poważnie rannych odłamkami pocisków.

Za kierownicą usiadła 15-latka. Jak wskazał Haidai, droga do Bachmutu była zaminowana. "Wróg zastawił wybuchowe pułapki na wzór szachownicy" - napisał.

"Dziewczyna jechała samochodem przez około 30 km. Większość tego dystansu - z postrzelonymi nogami, bo Rosjanie ponownie uderzyli w samochód" - czytamy.

Zobacz wideo Putin wraca do idei wielkiego mocarstwa? Prof. Legucka: Próbuje odbudować Związek Sowiecki

Wojna w Ukrainie

Trwa 72 doba wojny na Ukrainie. Jak czytamy w piątkowym porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie prowadzą działania zbrojne w celu zajęcia całości obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymania korytarza lądowego między Donbasem i okupowanym Krymem. Dokonują ataków i ostrzałów w kierunku pozycji ukraińskiej armii.

Ukraiński sztab potwierdził informację o szturmach i intensywnych bombardowaniach dokonywanych przez Rosjan w zakładach Azowstal. Tam żołnierze z pułku Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej walczą z przeważającymi siłami wroga. Ogółem w obwodach donieckim i ługańskim ostatniej doby ukraińska armia odparła 11 szturmów Rosjan. Zniszczyła 8 czołgów i 11 transporterów opancerzonych. Ostatniej doby Ukraińcom udało się też zestrzelić rosyjski samolot Su 30.

Rosjanie, jak informuje ukraińska armia - prowadzą aktywne bojowe działania w kierunku miejscowości Popasna, dokonywali też szturmów w kierunku Łymanu i Siwierska. Według ukraińskiego sztabu Rosjanie, tak jak codziennie - ostrzeliwali z artylerii Charków, ale w samym obwodzie charkowskim nie prowadzili aktywnych działań bojowych. Tam zaciekłe walki wcześniej miały miejsce w okolicach strategicznie ważnego miasta Izium, Do działań zbrojnych dochodzi też wzdłuż północnych granic zajętego przez Rosjan obwodu chersońskiego na południu kraju.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: