Putin ogłosi w poniedziałek powszechną mobilizację w Rosji? "Byłby to poważny błąd"

Nie jest wykluczone, że w trakcie obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja prezydent Rosji Władimir Putin ogłosi w kraju powszechną mobilizację - uważa Kamil Gaalev, badacz i dziennikarz mieszkający w Moskwie, związany z amerykańskim instytutem The Wilson Center. Według eksperta taki krok mógłby doprowadzić do rewolucji.

Od tygodni trwają spekulacje na temat przebiegu poniedziałkowych obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji, a przede wszystkim tego, co tego dnia może ewentualnie powiedzieć prezydent Rosji Władimir Putin.

-  Sądząc po charakterze i zwyczajach Putina, prawdopodobieństwo, że 9 maja ogłosi masową mobilizację, oszacowałbym na 20 proc. Może podnieść stawkę głównie dla efektu PR i wzmocnienia swojej legitymacji. Byłby to jednak prawdopodobnie poważny błąd - ocenił cytowany przez Sky News analityk Kamil Gaalev z The Wilson Center.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ekspert podkreślił jednocześnie, że "Putin absolutnie może zadeklarować masową mobilizację".

- Będzie ona jednak prowadzona w sytuacji niemal braku infrastruktury i niemal braku zdolności organizacyjnych do takiej mobilizacji i w ramach doktryny wojskowej skutecznie wykluczającej taką mobilizację. W przypadku całkowitej mobilizacji koszary i obiekty szkoleniowe będą przepełnione ogromną liczbą słabo zmotywowanych rekrutów pod słabym przywództwem. A ci rekruci wiedzą, że zostaną wysłani do Ukrainy, gdzie prawdopodobnie zginą w trakcie akcji - dodał Gaalev w rozmowie ze Sky News.

Według Gaaleva obecnie prawdopodobieństwo skutecznej masowej rewolucji w Rosji jest "bliskie zeru", jednak mogłoby ono "gwałtownie wzrosnąć" w przypadku ogłoszenia powszechnej mobilizacji.

Zobacz wideo Czy Rosja ogłosi wielkie zwycięstwo podczas parady 9 maja w Moskwie?

Prof. Agnieszka Legucka, analityczka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych stwierdziła w czwartkowej Porannej Rozmowie Gazeta.pl, że 9 maja "na pewno będzie ogłoszone wielkie zwycięstwo".

- Czy Putin ogłosi mobilizację i wielką wojnę z Ukrainą? Są takie spekulacje. Ja w to wątpię. Zresztą na samym początku tej agresji wobec Ukrainy zmieniono kodeks karny, który zabronił używania słowa "wojna", "interwencja", więc sam Putin mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za używanie słowa "wojna" - oceniła prof. Legucka.

Wojna w Ukrainie

Trwa 72 doba wojny na Ukrainie. Jak czytamy w piątkowym porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie prowadzą działania zbrojne w celu zajęcia całości obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymania korytarza lądowego między Donbasem i okupowanym Krymem. Dokonują ataków i ostrzałów w kierunku pozycji ukraińskiej armii.

Ukraiński sztab potwierdził informację o szturmach i intensywnych bombardowaniach dokonywanych przez Rosjan w zakładach Azowstal. Tam żołnierze z pułku Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej walczą z przeważającymi siłami wroga. Ogółem w obwodach donieckim i ługańskim ostatniej doby ukraińska armia odparła 11 szturmów Rosjan. Zniszczyła 8 czołgów i 11 transporterów opancerzonych. Ostatniej doby Ukraińcom udało się też zestrzelić rosyjski samolot Su 30.

Rosjanie, jak informuje ukraińska armia - prowadzą aktywne bojowe działania w kierunku miejscowości Popasna, dokonywali też szturmów w kierunku Łymanu i Siwierska. Według ukraińskiego sztabu Rosjanie, tak jak codziennie - ostrzeliwali z artylerii Charków, ale w samym obwodzie charkowskim nie prowadzili aktywnych działań bojowych. Tam zaciekłe walki wcześniej miały miejsce w okolicach strategicznie ważnego miasta Izium, Do działań zbrojnych dochodzi też wzdłuż północnych granic zajętego przez Rosjan obwodu chersońskiego na południu kraju.

Na piątek ukraińskie władze zapowiedziały możliwość utworzenia korytarza humanitarnego z miasta Mariupola. W czwartek sekretarz generalny ONZ zapowiedział, że prowadzone są przygotowania do kolejnej ewakuacji cywilów z fabryki Azowstal. Kilka dni temu z udziałem ONZ i Czerwonego Krzyża udało się wywieźć z fabryki ponad 100 osób - głównie kobiet, dzieci i seniorów. Wciąż przebywa tam około 200 cywilów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: