Japonia i Wielka Brytania potępiają agresję Rosji. Zawarły umowę obronną

Japonia i Wielka Brytania zawarły sojusz obronny. Umowa o wspólnych działaniach wojskowych umożliwia rozmieszczenie żołnierzy japońskich i brytyjskich w celu przeprowadzenia wspólnych manewrów i szkoleń w rejonie Indo-Pacyfiku. To pierwsze tego typu porozumienie zawarte pomiędzy Japonią a krajem europejskim.

Premierzy Wielkie Brytanii i Japonii potępili inwazję Rosji na Ukrainę, a Tokio dołączyło do zachodnich stolic, które nałożyły sankcję na Moskwę. Japonia już wcześniej wspierała Ukrainę m.in. wysyłając jej hełmy oraz broń. 

Zobacz wideo Jak wojna Rosji z Ukrainą postrzegana jest na świecie? Prof. Legucka: Indie i Afryka powielają rosyjską propagandę

Wielka Brytania i Japonia zawarły umowę obronną

W czwartek odbyło się spotkanie premierów Wielkiej Brytanii i Japonii, podczas którego Boris Johnson i Fumio Kushida podpisali umowę, na mocy której państwa będą mogły wspólnie przeprowadzić szkolenia i ćwiczenia wojskowe, obydwa kraje mają także pomagać sobie w przypadku klęsk żywiołowych - donosi portal Thediplomat.com. To pierwsza tego typu umowa zawarta pomiędzy Japonią a krajem europejskim.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Johnson powiedział podczas spotkania, że sojusznicy w Europie i Azji Wschodniej muszą się zjednoczyć w obliczu "autokratycznych, przymusowych rządów". - Dlatego chcemy ściślej współpracować - wyjaśnił. Premierzy podczas spotkania rozmawiali też o tym, jak zredukować zależności od dostaw rosyjskich paliw.

Atak na Azowstal w Mariupolu. Nagranie opublikowane przez Gwardię Narodową UkrainyZ Azowstalu i okolic ewakuowano niemal 500 osób. Ukraina pokazuje nagrania

Pierwsza wizyta premiera Japonii w Wielkiej Brytanii 

Przylot premiera Kushidy do Londynu był pierwszą wizytą japońskiego szefa rządu w Wielkiej Brytanii od chwili objęcia stanowiska na początku października ub. roku. To nie pierwsza umowa, jaką zawarły oba kraje -w październiku 2020 roku podpisały porozumienie o wolnym handlu.

W lutym ub. roku Wielka Brytania złożyła wniosek o członkostwo w bloku wolnego handlu Azji i Pacyfiku złożonym z 11 państw. We wrześniu 2022 roku Wielka Brytania, Australia i Stany Zjednoczone ogłosiły zawarcie nowego sojuszu wojskowego - AUKUS - w celu przeciwdziałania rosnącym w siłę Chinom w regionie Indo-Pacyfiku.

MołdawiaMołdawska telewizja: Na granicy Ukrainy i Naddniestrza doszło do wymiany ognia

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: