Dzień Zwycięstwa w Mariupolu. Rosjanie mają zmusić jeńców wojennych do wzięcia udziału w paradzie. "Groteskowe"

Rosjanie przygotowują się do Dnia Zwycięstwa, który przypada na 9 maja. Parada z okazji tego święta ma odbyć się również w Mariupolu, a do wzięcia w niej udziału mają zostać zmuszeni więźniowie obozów filtracyjnych. - To będzie groteskowe przedstawienie z mieszkańcami Mariupola przebranymi w ukraińskie mundury - skomentował mer Mariupola Petro Andriuszenko.

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że 9 maja Rosjanie chcą zorganizować paradę zwycięstwa w zrujnowanym Mariupolu. Przypadający tego dnia radziecki Dzień Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej jest obchodzony w Rosji wyjątkowo uroczyście.

Według danych ukraińskiego wywiadu do okupowanego Mariupola w środę przybył wiceszef administracji prezydenta Rosji Siergiej Kirijenko. Jest on od niedawna odpowiedzialny za politykę wobec okupowanych terytoriów.

Aktualne informacje na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjskie władze okupacyjne mają obecnie intensywnie odgruzowywać centralne ulice Mariupola. Do miasta przyjechał także główny rosyjski propagandysta, Władimir Sołowiow.

- 9 maja Putin będzie chciał pochwalić się przed Rosjanami sukcesem - mówił doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko. Jak zaznaczył, bardzo prawdopodobne jest, że tego dnia Putin, ogłosi, że przyłącza do Federacji Rosyjskiej obwody doniecki, ługański i chersoński.

Dzień Zwycięstwa w Mariupolu z udziałem jeńców wojennych. "To będzie groteskowe przedstawienie"

Doradca mera Mariupola Petro Adriuszczenko poinformował, że Rosjanie przytrzymują w obozach filtracyjnych niedaleko miasta około dwóch tysięcy mężczyzn. Zdaniem mera rosyjskie wojsko ma zmusić uwięzionych do wzięcia udziału w paradzie.

"Brakuje im ukraińskich jeńców, aby przeprowadzić dużą paradę. To będzie takie groteskowe przedstawienie z mieszkańcami Mariupola przebranymi w ukraińskie mundury w celu stworzenia kolejnego propagandowego obrazu. Horror, w którym pogrąża się Mariupol, pogłębia się każdego dnia i się nie kończy" - dodał Petro Andriuszczenko.

Zobacz wideo Czy Rosja ogłosi wielkie zwycięstwo podczas parady 9 maja w Moskwie?

Wcześniej pojawiły się informacje, że w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim rosyjscy okupanci rozpoczęli szycie mundurów sił zbrojnych Ukrainy. Doniesienia potwierdziło dowództwo operacyjne grupy "Południe".

Rosja. Jeńcy wojenni wezmą udział w paradzie na Placu Czerwonym?

Główne uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa odbędą się na Placu Czerwonym w Moskwie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kreml planuje, by przez ulice stolicy Rosji przeszło ponad 500 ukraińskich jeńców wojennych. Pracownicy Federalnej Służby Więziennej i jednostki wywiadu FSB już zostali wyznaczeni do "pracy operacyjnej" z żołnierzami z Ukrainy.

Publiczne pokazanie jeńców ma się odbyć "na oczach zszokowanej publiczności i w obiektywach kamer". Celem takiego działania ma być demonstracja wyższości rosyjskiej armii, ale też próba stłumienia woli Ukraińców do podejmowania aktywnej walki na froncie.

Ostateczna decyzja, o tym, jak ma wyglądać parada w Moskwie, ma zostać ogłoszona 6 maja, czyli trzy dni przed planowanymi obchodami Dnia Zwycięstwa.

Więcej o: