"NYT": Amerykański wywiad pomaga Ukraińcom zabijać rosyjskich generałów. Jest reakcja rzeczniczki

Amerykański dziennik "NYT" podał, że Stany Zjednoczone dostarczyły ukraińskim wojskom informacji na temat rosyjskich jednostek, które w efekcie pomogły namierzyć i zabić wielu wysokich rangą rosyjskich żołnierzy. - Informacje przekazane Ukraińcom, nie zostały dostarczone z zamiarem zabicia rosyjskich generałów - przekazała później rzecznika Adrienne Watson.

"The New York Times" podaje, powołując się na wysokich rangą amerykańskich urzędników, że Stany Zjednoczone dostarczyły informacji na temat rosyjskich jednostek, dzięki czemu Ukraińcy byli w stanie namierzyć i zabić wielu rosyjskich generałów. Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA postanowiła jednak te doniesienia częściowo zdementować.

Zobacz wideo Jak wojna Rosji z Ukrainą postrzegana jest na świecie? Prof. Legucka: Wydaje mi się, że jesteśmy europocentryczni

Wojna w Ukrainie. USA pomogły namierzyć rosyjskich generałów? "Ukraińcy połączyli informacje z własnymi danymi wywiadowczymi"

"Pomoc w namierzaniu jest częścią tajnych działań administracji Bidena" - pisze amerykański dziennik, dodając, że informatorzy odmówili jednak podania, ilu generałów zginęło dzięki pomocy Amerykanów. Nie wszystkie ataki na wojskowych miały być wspomagane przez amerykański wywiad - czytamy. Jak twierdzą źródła, Stany Zjednoczone mają bowiem wstrzymywać się z przekazywaniem informacji na temat przywódców najwyższej rangi.

"Stany Zjednoczone skupiły się na dostarczeniu lokalizacji i innych szczegółów dotyczących mobilnej kwatery głównej rosyjskiej armii, która często się przenosi. Ukraińscy urzędnicy połączyli te informacje geograficzne z własnymi danymi wywiadowczymi - w tym przechwyconymi komunikatami, które ostrzegają ukraińskie wojsko o obecności wyższych oficerów rosyjskich - w celu przeprowadzenia ataków artyleryjskich i innych ataków, w których zginęli rosyjscy oficerowie" - czytamy. Dziennik dodaje także, że administracja starała się nie ujawniać tego typu informacji ze strachu przed eskalacją działań Rosji na szerszym terytorium. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie zabijać rosyjskich generałów? Rzeczniczka zaprzecza

Po opublikowaniu artykułu "NYT", rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że informacje przekazane Ukraińcom, nie zostały dostarczone "z zamiarem zabicia rosyjskich generałów", a nagłówek dziennika sformułowany jest w sposób mylący i nieodpowiedzialny. Według Watson informacje przekazywane przez Stany Zjednoczone mają "pomóc Ukraińcom w obronie ich kraju".

Rzecznik Pentagonu John Kirby odmówił natomiast ujawnienia tego, jakie dane są przekazywane Ukraińcom. Przyznał jednak, że Stany Zjednoczone dzielą się informacjami i danymi wywiadowczymi, które mogą zostać użyte do obrony. Jak dodał amerykański dziennik, praca amerykańskiego wywiadu skupia się przede wszystkim na mobilnym centrum dowodzenia Rosjan w wojnie w Ukrainie.

Więcej o: