Watykan. Papież chce spotkania z Putinem. Kard. Parolin wyjaśnia, co chce osiągnąć Franciszek

Nie milkną echa ostatniego wywiadu papieża dla "Corriere della Sera". Do słów Franciszka odniósł się teraz watykański sekretarz stanu. Kardynał Pietro Parolin wyjaśnił, co papież chce osiągnąć, wykazując wolę spotkania z Władimirem Putinem w Moskwie.

W środę 4 maja kardynał Pietro Parolin spotkał się z dziennikarzami w Watykanie. Sekretarz stanu był pytany m.in. o ostatni wywiad papieża Franciszka dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", który w kontrowersyjnych słowach wypowiedział się o tym, że NATO być może sprowokowało Rosję do wojny. Taka narracja wpisuje się w propagandowy przekaz Kremla. Papież powiedział też, że nie wybiera się do Kijowa, ale zabiega o spotkanie z Władimirem Putinem w Moskwie. Jak się później okazało, włoski dziennik miał opublikować fragmenty rozmowy bez autoryzacji Stolicy Apostolskiej. Więcej o wywiadzie papieża w "Corriere della Sera" w poniższym artykule.

Papież FranciszekPapież Franciszek chce się spotkać z Władimirem Putinem w Moskwie

Watykan. Kardynał Parolin tłumaczy słowa Franciszka: Celem papieża jest zakończenie wojny na Ukrainie 

- Cel papieża jest ten sam, jak wtedy, gdy poszedł do ambasady rosyjskiej, gdy dokonał publicznego gestu prosząc o to, by zakończyła się wojna. Celem papieża jest zakończenie wojny w Ukrainie - powiedział kardynał Parolin w odpowiedzi na pytanie o to, co papież Franciszek chciał osiągnąć informując o swojej woli udania się do Moskwy.

- Przesłanie, jakie ewidentnie chciał wystosować do rosyjskiego prezydenta jest takie, aby zakończyła się wojna i rozpoczęły się negocjacje - dodał dalej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W trakcie spotkania w siedzibie Wspólnoty Sant'Egidio dziennikarze poprosili też o komentarz do komunikatu rosyjskiego patriarchatu, który pojawił się po wywiadzie papieża. 

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Berel Lazar"Rabin Putina" o słowach Ławrowa: Miło by było, gdyby przeprosił Żydów

Rosyjski patriarchat uważa, że podczas rozmowy Franciszka z Cyrylem doszło do nieporozumienia

Rosyjski patriarchat uważa, że doszło do nieporozumienia na temat rozmowy między papieżem Franciszkiem i Cyrylem, a sytuacja nie przestawia się tak, jak opisał to papież. Dziennikarze chcieli wiedzieć, czy podczas rozmowy mogły być jakieś niejasności, które wpłynęły na różną interpretację rozmowy przez Franciszka i Cyryla. 

- Nie chcę wchodzić w tak delikatne sprawy, lepiej tego nie komentować. Oczywiście, z naszej strony zawsze była taka wola i wszystkie kroki, które zostały podjęte, zawsze były mierzone tak, aby nie powodować dalszych podziałów, dalszych napięć, ponieważ taka jest szczera wola papieża - odpowiedział Parolin. 

Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie
Więcej o: